יוני 5, 2020
חם באתר

אלברט איינשטיין – הגאון עם הלשון המפורסמת
אלברט איינשטיין

בבית הספר התיכון המורה שלו אומר לו, שהוא אדיוט גמור, וכדאי שייותר על המשך לימודיו.

הוא נולד למשפחה יהודית בגרמניה בשנת 1879. כבר שהוא נולד, נראה שיש לו ראש גדול מדי ולא נורמלי, דבר שגורם לסובבים אותו לחשוב, שמשהו לא בסדר איתו. הילד גם לא הוציא מפיו מילה עד גיל 3. הוא היה פעוט עצלן, שלא אהב להתאמץ במיוחד, ומילא את זמנו במשחק בארמונות מקלפים. הוא נהנה להתבודד, ונראה עסוק בעולמו. גם בבית הספר, הוא עשה רושם של לא שייך. הוא היה איטי, וחשב יותר מדי לפני שענה על שאלות פשוטות. הוא לא התחבר עם חוקים וסדר, וגם לא התחבר עם שעורי ספורט. בדבר אחד הוא היה עילוי: מתמטיקה. בגיל 9 הוא כבר מתחיל לשקוע בספרי פיזיקה, פילוסופיה וביולוגיה. בגיל 11 הוא מתחיל להתעמק בגיאומטריה.

איינשטיין הילד
איינשטיין הילד

אלברט עוזב את בית הספר,  ונוסע להוריו, שבינתיים היגרו לאיטליה. אביו שלא מרוצה מהפסקת לימודיו של בנו, משכנע אותו להמשיך את לימודיו בשוויץ. בגיל 17 הוא כבר מתחיל להתגלות כיוצא דופן בגאונות, אבל, חוסר הכבוד וההתייחסות להערות מוריו, עומד לו לרועץ. בשעה, שעם סיום לימודיו חבריו מוצאים משרות נוחות כמורים, אף אחד לא מוכן להעסיק אותו. בינתיים, הוא מתפרנס ממתן שיעורים פרטיים במתמטיקה ובפיזיקה. הוא מקבל אזרחות שווצרית, ובגיל 23 לראשונה בחייו הוא מקבל עבודה רשמית במשרד הפטנטים.

הוא ממשיך את לימודיו האקדמאים, ובשנת 1906 מקבל תואר הדוקטור, ועולה בדרגה במשרד הפטנטים.אחרי 3 שנים הוא מתמודד ומפסיד את משרת פרופסור לפיזיקה. לבסוף הזוכה בתפקיד מוותר על המשרה לטובת איינשטיין. כבר בהיותו סטודנט הוא החל לחקור את נושא מהירות הקול, והגלים האלקטרומגנטיים. הוא מבחין, שהחוקרים לפניו לא מתייחסים לתנועת כדור הארץ, בחישוביהם את מהירות הקול, ומתחיל לפתח את תורת היחסות הידועה שלו. בשנים 1902 – 1905 מתכנסת סביבו חבורת חוקרים אותה כינה "אקדמיה אולימפיה". החבורה עסקה בסוגיות מעולם הפילוסופיה, מתמטיקה ופיזיקה. יש טוענים שהדיונים בחבורה הזו, הביאה את פירצת המחקר של איינשטיין.

ב 1905 הוא מתפרסם באקדמיה בזכות ארבעה מאמרים שפירסם בכתב העת המדעי לפיזיקה. במאמרים הללו הוא מפרסם את תפיסתו לתורת היחסות הפרטית. ב 1915 הוא מפרסם את תורת היחסות הכללית.

ב 1920 הוא מקבל פרס נובל עבור גילוי "האפקט הפוטואלקטרי".

ב 1932, שנה לפני עליית היטלר לשילטון, יצא לארצות הברית לסבב הרצאות. שנה אחרי עליית היטלר לשלטון, שדדו הנאצים את כל רכושו, נטלו את משרתו ושללו את אזרחותו הגרמנית. הוא היגר באופן רשמי לארצות הברית, והצטרף לסגל המכון למחקר מתקדם בפרינסטון, ניו ג'רסי עד סוף ימיו.

ב 1939 שלח מכתב לנשיא רוזוולד אודות אפשרות הנשק האטומי. הוא חשש, שעמיתיו מגרמניה יצטרפו לנאצים, ויפתחו נשק גרעיני לפני המערב, ולכן דחף לפתח את הפצצה. למרות שקידם את פיתוח הפצצה, לאחר הפצצת הירושימה ונגסאקי, הוא היה בין הדוברים הראשיים בעד החרמת הנשק הגרעיני, ואף הקים את "ועדת החירום של מדעני האטום". כשנשאל באיזה נשק לדעתו ישתמשו במלחמת העולם השלישית, הוא ענה את התשובה המפורסמת  "אנני יודע. אולם ברור לי כי במלחמת העולם הרביעית ישוב האדם להילחם בכלי נשק העשויים מקלות ואבנים".

ב 1940 הוא מקבל אזרחות אמריקאית, ב 1945 הוא יוצא לגימלאות, ב 1946 הוא נעשה יושב ראש של ועדת החירום של מדעני האטום.

איינשטיין מקבל אזרחות אמריקנית
איינשטיין מקבל אזרחות אמריקנית

הוא נפטר באפריל 1955 כתוצאה מדימום פנימי בעקבות פקיעת המפרצת באבי העורקים.
Be the first to comment

Leave a Reply