יוני 5, 2020
חם באתר

אלכסנדר גראם בל – האיש מאחורי הקו
אלכסנדר גרהם בל

מדהים, שהאיש שאחראי על אחת האמצאות המהפכניות בתחום התקשורת, הוא בן ובעל לחירשות. אימו היתה חירשת, ואשתו, מייבל, היתה חירשת. בניגוד למצב אימו, משפחתו של אלכסנדר היתה משפחה שעסקה במשך דורות בתחומי הקול והדיבור. סבא שלו היה מומחה לבעיות בתקשורת, אבא שלו היה פרופסור להיגוי, שפיתח שיטת להוראת דיבור לחרשים. השיטה קנתה לה שם כשפת הסמלים.

הוא נולד בסקוטלנד, למשפחה מאוחדת, שנהנתה לנגן יחד. המשפחה היתה מטבעה משפחת סקרנית וחוקרת. למרות השכלתה של משפחתו, אלכסנדר הצעיר לא כל כך התחבר עם מסגרת בית הספר. הוא העדיף להסתובב לבד בשדות, חי בעולמו. אביו הנוקשה, לא מקבל יפה את אורח חייו של בנו, והוא מטיל עליו משמעת קשה. הילד היה ידוע בדמיון המפותח שלו, ועוד כילד כבר ספיק להמציא: ספינה מחליקה על מים, עפיפון נושא אדם, סביבון בוכה ועוד.

משפחת אלכסנדר בל
משפחת אלכסנדר בל

בגיל 15 הוא מפסיק את לימודיו, ועובר לגור עם סבא שלו בלונדון, שעושה לו את החיים קלים. הוא וסבו מדקלמים מחזור של שיקספיר, ואף הוא לומד מסבו איך לדבר באופן "מקצועי". לאחר שנה הוא מקבל משרה של מורה לאומנות הדיבור והמוזיקה במכללת וסטון האוס. הוא לומד לטינית ויוונית. אביו שם לב שאלכסנדר ואחיו מתעניינים בתחום הדיבור, והוא מטיל עליהם משימה לבנות בובה מדברת. השניים מתחילים לחקור את אופן פעולתו של הגרון, ולשם כך מקריבים את החתול שליהם, שלא ברור מה עלה בגורלו..הם מצליחים להרכיב בובה העשויה מפיסות עץ, גומי, צמר גפן, ועוד כל מיני חומרים שהם מוצאים. הם מצליחים להביא את הבובה לומר "מאמא".

חנוכת קו הטלפון בניו יורק
חנוכת קו הטלפון בניו יורק

בעקבות הידע שצבר בתחום הדיבור והקול, הוא מתחיל בגיל 19 לערוך ניסוים בהולכת קול. הוא עורך מחקר מקיף, ושולח את ממצאיו לפרופסור אלכסנדר אליס, עמית של אביו. אליס מפנה אותו לבחון את ממצאיו של הגרמני הרמן פון הלמהולץ. בל לוקח לתשומת ליבו את הפניתו של אליס, ומפתח את הידיעות שלו על פי מחקריו של הרמן.

בשנים הקרובות נפטרים סבו ושני אחיו של אלכסנדר, והמשפחה מהגרת לקנדה.

בשנים הבאות בל משקיע את זמנו במציאת דרך לעברת קול. בתחילה, הוא מצליח לפתח יכולת להעביר נגינת הפסנתר למרחק בעזרת אותות חשמליים, וב 1876 הוא מצליח להעביר קול פעם ראשונה בהיסטוריה.

הטלפון הראשון של בל
הטלפון הראשון של בל

 

 
Be the first to comment

Leave a Reply