יוני 5, 2020
חם באתר

האיש החזק בעולם
ענק

רבים הם הסיפרים ובעיקר האגדות על אנשים ובעיקר ענקים, שנודעו בזכות כוחם האדיר. הסיפורים העתיקים ביותר, מטבע הדברים, מגיעים מהתנ"ך. הענק הראשון שנזכר שם זה עוג מלך הבשן. עוג מלך הבשן תואר כאיש ענק, שהיה כל כך ענק ומטיל איפה, שכשישב על החומה, רגליו נגעו על הקרקע. גליית הפלישתי היה ענק מיתולוגי, שנלחם עברו הפלשיתים הקדמונים, ודוד המלך, עוד לפני שהיה מלך, הרגו באבן שירה לעבר ברוגטה, ופגעה לו בול המצח החשוף. גיבור נוסף, שקיבל את כוח כמתנת שמים, היה שמשון הגיבור, שאומרים עליו, שכוחו הרב לא הגיע אליו דווקא משריריו המפתוחים, אלא מכוחות רוחניים גבוהים. ועוד ועוד סיפורים על דמויות נערצות שכוחן הרב הפך לאגדה.

איך שלא נסתכל על זה, אנשי כוח בעבר ובהווה, אנשי כוח תמיד היו מודל להערצה ולחיקוי.

לעומת כל הענקים מהעת העתיקה, ישנו ענק אחד, שחי לפני פחות מ 200 שנה – בשנת 1825, בסקוטלנד והיה "ייצור" שלא היה עוד כדוגמתו. לענק שלנו קראו אנגוס מקאסקל.

אגנוס מקאסקל
אגנוס מקאסקל

אנגוס מקאסקל נולד למשפחה נורמלית, שעסקה בנגרות, וגדל להיות בחור שקט, מופנם ואוהב שלום. בגיל 16 הוא התנשא לגובה 1.90 מ'.  בגיל 17 כבר הגיע 2.10 מ'. ובגיל 20 קומתו הגיעה ל 2.32 מ'. רוחב חזהו היה 1.85 מ', ומשקלו 200 ק"ג. מה שמתאים בנתונים האלה, למרות משקלו הגובה, לא נמצאה טיפת שומן בגופו – כל משקלו היה בשרירים!

אנגוס, כאמור, היה בחור שקט ומופנם, ולא חיפש בעיות. למרות זאת, ובגלל מידותיו יוצאי הדופן, מדי פעם הוא נטפלו אליו כל מיני טיפוסים, שהקניטוהו, וניסו להשפיל אותו בגלל גודלו. מספרים, שיום אחד בהיותו במסבאה מקומית ליד נמל בניו יורק, נטפל אליו בריון אחד, שרצה להראות לכולם, שהענק הזה לא שווה את הגודל שלו, וכי הוא יכול בקלות להכניע אותו בקרב פנים אל פנים. אנגוס מעולם לא התרגש מקרבות, כל עוד הם היו הוגנים. על מנת להכריע את השאלה עד כמה הבריון הזה יכול להכניע אותו, קבעו כל המסובים, שיערך קרב בין השניים באסם הקרוב. עשרות מפועלי הנמל וממסובי המסבאה התכנסו באסם לחזות בקרב. כללי הקרב היו, שאסור להשתמש בשום חפץ, הוא מזה – אין כללים, מרגע לחיצת היד. רגע אחרי, כשהגישו השניים את ידם ללחיצה, נשמעה צעקה מרה מפיו של הבריון, והוא נפל על הקרקע. הסתבר שבלחיצת היד הזו, נמעכה כליל ידו, ונשאר ממנה גל עצמות מדולל. הקרב הסתיים.

אחרי הקרב, שימעו של בעל הכוחות האדירים, יצא למרחקים. אחד מהשומעים היה פ.ט. בארנום. בארנום היה בעל הקרקס הגדול ביותר בזמנו. הוא קיבץ סביבו את האנשים יוצאי הדופן והמוכשרים ביותר, והופיע בכל יבשת אמריקה. הוא החתים את לאנגוס בחוזה לחמש שנים, והוא הופיע בקרקס, כשסיום כל הופעה היה מתבצע ריקוד של "תום אצבעוני" האיש הננס ביותר בעולם, באותם הזמנים, שהיה מבצע ריקוד על ידו של אנגוס.

אחת החולשות של אנגוס היה הימורים. הוא היה מוכן להמר כמעט על כל סכום, על מנת להוכיח את כוחו הרב. פעם אחת הוא התערב על דולר אחד, שהוא יכול להוציא עגלת סוסים מלאה מטען מתוך הבוץ, דבר ששני סוסים לא הצליחו. אחרי ששיחרר את הסוסים, הוא נעמד מאחוריה, ובוח רב דחף אותה מחוץ לבוץ. הוא כל כך התלהב מתשואות האנשים, שהוא הזמין את כולם לבירה על חשבונו – שעלתה לו 10 דולרים..

הרצון להוכיח את כוחו במבחני כוח משונים, גרמה גם לסוף הקריירה שלו. באחת התחרויות בעיר ניו יורק, הוכרז פרס של 1000 דולר למי שיצליח להרים עוגן כבד במשקל 600 ק"ג מעל ראשו. אנגוס היה בטוח בניצחונו, שכן היה נוהג להרים דברים כבדים יותר, כמו להרים סוס, ולהעבירו מעבר לגדר, רק בשביל הספורט. אגנוס היה באמת היחידי, שהצליח להרים את העוגן בהנפה אחת, ולזכות בתחרות ובכסף. אבל, אתגר זה, היה גרם לסיומה של הקריירה של הבחור. בגלל מבנהו המיוחד של העוגן, בעת הורדת העוגן, פגעה אחת הזרועות של העוגן בשריר כתפו, וקרעה אותה. יד הימין שלו השתקקה כמעט לחלוטין באותו הרגע, ולא חזרה לתיפקודה התקין יותר כל חייו. התאונה המצערת עצרה את הקריירה שלו בקרקס, ותחביבו להוכיח את כוחו העצום, והוא חזר לבית משפחתו בסקוטלנד.

הוא נפטר בגיל 38 בשנת 1863. על מצבתו נחקק: "פנ נקבר אנגוס מקאסקל , ששום זרוע אדם לא יכלה לו – ורק זרוע פלדה הכריעתו."

חלקת הקבר של אגנוס מקאסקל
חלקת הקבר של אגנוס מקאסקל
Be the first to comment

Leave a Reply