מאי 29, 2020
חם באתר

הגאון הכישלוני
גאון צעיר

כשוויליאם סידיס היה בן שנתיים הוא כבר עיין בספרי לימוד של בית הספר התיכון. זו היתה התפתחות טבעית למי שבגיל 6 חודשים כבר את האלף בית בעל פה ומכל הכיוונים. בגיל 4 הוא כתב שתי עבודות מחקר – באנגלית ובצרפתית. בגיל 5 הוא עשה עבודת מחקר מקיפה בנושא האנטומיהף עבדה שנחשבה למופת ע"י פרופסורים באוניברסיטת הרווארד.באותה שנה הוא בנה נוסחה של חישוב כל ימות השבוע לפי התאריך לעשר אלף השנים הבאות. בגיל 10 הוא כתב ספר לימוד גיאומטריה בשפה היוונית. בגיל 11 הוא היה סטודנט בהארווארד, אחרי ששלטונות האוניברסיטה דחו את הקבלה שלו בשנתיים..

וויליאם סידיס
וויליאם סידיס

אך מהיכן הגיעה כל הגאונות הזו?

ובכן, גאונותו של סידיס הגיעה מנסיונות שביצע בו אביו. אביו, פרופסור לפסיכולוגיה, תמיד טען, שהמוח הוא כמו שריר. בכדי לפתח אותו יש צורך להעביד אותו כמה שיותר וכמה שיותר מוקדם. עוד מהרגע שנולד, אביו תלה מול העיניים שלו את האלף בית, ומדקלם באוזניו בכל רגע אפשרי את האותיות התלויות על הקיר מול עיניו. מה עוד? במקום להקריא לתינוק סיפורי ילדים, ולשחק במשחקים, הוא היה קרא לו סיפורים מתוך ספרי גיאוגרפיה, פיזיקה, יוונית, לאטינית ועוד. רצונו של אביו לא לבזבז זמן לימוד ופיתוח שכלי יקר, גרם לאביו למנוע מוויליאם הקטן כל משחק חופשי, ושקט נפשי.

לא פלא, שלשיטת הפיתוח הזו היתה תופעות לוואי. וויליאם מעולם לא היה ילד שמח. יותר מזה, התגלו אצלו סמני צחוק עצבניים, דבר שנעלם מעיני אביו. בגיל 14 כשהוא נשא הרצאה בנושא "המימד הרביעי", בסוף ההרצאה, כשכולם מחאו לו כפיים, הוא פרץ מצחוק מוזר וברח מהאולם.

עתונאים רבים סקרו את תופעת גאונותו של הנער, ופירסמו על פיסת ידיעה וחדשה אודות הנער.

אך הנער הגאון מעולם לא הודה לאביו – נהפוך הוא. הוא האשים את אביו שהרס את חייו, ומנע ממנו התפתחות נורמלית ומידה מסויימת של שמחת חיים.

בוריס סידיס - אביו של וויליאם
בוריס סידיס – אביו של וויליאם

כשסיים וויליאם את לימודיו, הוא החליט לוותר על חיי האקדמאיה, ולחיות כאדם פשוט. הוא עזב את הבית, וניסה את דרכו כמורה בבית ספר ביוסטון. אבל, מכוון שלא פיתח כישורי תקשורת עם הסביבה, הוא נכשל בעבודתו ופרש ממנה. בכדי לנקום באביו, הוא הצטרף לאירגון שמאל קיצוני, ונעצר בעוון "הסתה למרד". הוא נידון ל 18 חודשי מעצר על תנאי. הוא נעלם שוב, ונמצא

עובד כפקיד זוטר בחנות כל בו מקומית. הוא נהג להתבודד ולהרבות בשתית אלכוהול. אנשי האקדמיה הזמינו אותו להרצות בנושא "היש חיים על פני המאדים", אך במקום לנאום על הנושא, הוא נאם על "בעיות התעבורה" בלי לומר דבר חשוב. בסוף ההרצה הוא אמר למאזינים "אבי רצה שאהייה גאון – זה הגאון שיצא לו.." והוא עזב את המקום.

אביו, פרופסור סידיס נפטר כעבור מספר שנים, והשאיר לבנו בירושה הון רב. אבל, ויליאם מעולם לא נראה עוד.

בשנת 1944 התפרסמה מודעה על מותו של ויליאם סידיס בנו של פרופסור סידיס שנפטר מדלקת ריאות במוסד לצדקה.
Be the first to comment

Leave a Reply