אוקטובר 19, 2019
חם באתר

החלום שזיעזע את העולם
מפה עתיקה

זו היתה משמרת לילה רגילה של כתב ה"בוסטון גלוב" ביירון סואם. הוא עייף מהרגיל ועיניו נעצמו בלי שליטה. לאחר מספר דקות של תרדמה עמוקה, הוא התעורר בבהלה. חלום מזעזע שנראה לו אמיתי הדיר את שלוותו. הוא היה לתעד את מה שראה בחלום. הוא ראה את כל המתרחש בצורה מאוד מוחשית: הר געש מתפרץ באמצע האוקיינוס, אי שמתפרק לחתיכות וטובע במי האוקיינוס, אנשים זועקים טובעים באש הלבה וטובעים במצולות הים עם כל מה שסביבם. בעלי חיים, שלא מוצאים מסתור. חיים שלמים, שנעלמו מעל פני העולם. לא פלא שהוא התעורר מזועזע מהחלום הנורא.

הוא ישב באולם החדשות של העיתון, והחליט לשים את כל מה שראה על הנייר. הוא פירט בדיוק את מה שראה בחלום: את האנשים, את הקולות, את הלבה הרותחת, האדמה הקורסת, והעלמותו של האי הקטן במי האוקיינוס. לאחר שסיים את הסיפור, הוא בדחף לא ברור: "חשוב" בקצה הנייר, והשאירו על שולחן הכתיבה במערכת העיתון.

בבוקר, כשהעורך הראשי הגיע לעיתון, הוא ראה את נייר המערכת עם הכיתוב "חשוב", והבין שאלה כנראה חדשות מהלילה, שעדיין לא פורסמו בשום ערוץ חדשות. כעבור דקות, העיתון יצא במהדורה מיוחדת אודות האסון שפקד את האי פארלפי ליד יאווה. הידיעה של העיתון המכובד עשתה רעש גדול, והיא הועברה לכל העיתונים ברחבי ארצות הברית.

מכוון שהיה זה סיפור מיוחד של הבוסטון גלוב, התקבלו פניות מכל העיתונים לגבי קבלת יותר פרטים אודות האסון הנורא. העורך הנבוך לא ידע מה לענות, והוא זימן אליו בירון סואם למשרד. הוא גם הבין שאין אי בשם פארלפי לא ליד יאווה ולא בשום מקום אחר על הגלובוס. בירון הודה, שהיה זה חלום, ושהוא לא תיאר לעצמו, שהסיפור ילקח כידיעה חדשותית, ותפורסם בכל העולם. ביירון פוטר באותו הרגע, וכל צוות העיתון הוזעק לישיבה דחופה בעקבות המקרה.

בעת שהללו עסקו בהאשמות ובוויכוחים, עיתונים אחרים כבר החלו לפרסם נתונים חדשים על האסון הנורא שקרה בלילה. אכן, אי בשם קרקטואה שביאווה נעלם כלוא היה בעקבות התפרצות הר געש, וכל שוכני האי נעלמו איתו במצולות. בדיוק כמו שהופיע בחלום. רק דבר אחד היה שונה: שמו של האי היה קרקטואה ולא פארלפי, כמו שתיאר בירון את האי.

עורך ה"בוסטון גלוב" הבין, שסיפור החלום לא פחות דרמטי מסיפור האסון עצמו. ביירון נשאר בעבודה, ואף תמונתו הופיעה בעמוד הראשוןף כאיש שדיווח ראשון על האסון באי האינדונזי.

לאחר בירור מעמיק, הסתבר, שהר הגעש החל לתת את אותותיו יומיים קודם, וב 29 לחודש קרה האסון הגדול בדיוק כפי שחלם אותו ביירון.

דבר אחד הציק לביירון. אם כל הפרטים היו נכונים, איך זה ששם האי לא היה נכון. מהר מאוד התגלתה התשובה. משרד הולנדי לענייני היסטוריה שלח למערכת העיתון העתק של מפה עתיקה של אזור יאווה. אכן שם האי על המפה היה פארלפי 150 שנה קודם, ששונה בהמשך לקרקטואה.
Be the first to comment

Leave a Reply