יוני 5, 2020
חם באתר

המכונית המקוללת
מכונית הפנתיאון

זו היתה מכונית מיוחדת יוצאת דופן במינה. היא לקחה חלק במותם של עשרות מיליונים של אנשים. היא נרכשה במיוחד לרגל ביקורו של הדוכס פראנץ פרדיננד ורעיתו הדוכסית מהוהנבורג בעיר הבירה סרייבו. "פנתיאון" אדומה, חדשה בעלת שישה מושבים. עוד לפני שהמכונית זזה ממקומה, נורה לעברה טיל ע"י יורה אלמוני. המכונית המשיכה בדרכה ונכנסה לרחוב ללא מוצא. מתוך אחד הבתים יצא מתנקש וירה למוות בדוכס וברעיתו. תוך זמן קצר הגיעו למקום שומרי הראש של הזוג, וחיסלו את המתנקש.

הדוכס פראנץ פרדיננד
הדוכס פראנץ פרדיננד

רצח הדוכס ורעיתו הצית למעשה את ירית הפתיחה של מלחמת העולם הראשונה.

למרבה המזל, המכונית נשארה שלימה וללא פגיעה חמורה.

שבוע לאחר פרוץ המלחמה, הגיע לעיר מפקד הגייס האוסטרי החמישי – גנרל פוטיורק. הוא החרים לצרכיו האישיים את בית המושל ואת המכונית האדומה, שנקרתה בדרכו. הגנרל נהנה ושיבח את המכונית המצויינת. אף אחד לא טרח לספר לו את ההיסטוריה שלה. כעבור שלשה שבועותף חטפו כוחותיו של הגנרל תבוסה גדולה, והוא נזרק מהצבא. הוא סיים את חייו במוסד למחלות נפש.

על המכונית השתלט קצין בדרגת קפטן ממטהו של הגנרל לשעבר. לא עברו 9 ימים, ונהגו האישי איבד את השליטה על ההגה, דרס שני איכרים שעברו בסביבה וסיים את מסעו בתוך עץ. הקפטן מת במקום. הרכב נשאר שלם.

לאחר זמן המכונית הגיעה בדרך לא דרך לקצין יוגוסלבי בכיר שהתמנה למושל האיזור. הוא דאג שישפצו ויחדשו את המכונית, לפני שהיא הועברה לשימושו. לאחר כארבעה חודשים המכונית היתה מעורבת בארבע תאונות שונות, שבאחרונה איבד הקצין את ידו הימנית.

הקצין רצה להרוס את המכונית המקוללת, אבל, רופא המלומד, שלא האמין בשטויות קנה את המכונית במחיר סמלי. הרופא שלעג לכל סיפורי האמונות הטפלות אודות המכונית, נהג ונהנה ממנה שישה חודשים. בוקר אחד היא נמצאה הפוכה, כשהרופא שרוע ללא רוח חיים לידה. החוקרים פסקו "מוות בתאונה".

אלמנתו מכרה את המכונית לאיש עסקים עשיר, שלאחר שנה שלח יד בנפשו והתאבד.

רופא אחר רכש את המכונית, שגם לא האמין באמנות טפלות, ולאט לאט איבד את לקוחותיו ואת פרנסתו. הוא התחיל להאמין, שאולי יש משהו במכונית, ומכר אותה לנהג מירוצים. הלה נהנה מאוד מהמכונית, ובעיקר להתחרות איתה במרוצים, ושם הוא גם סיים את חייו.

מנהג המרוצים, המכונית הגיעה לידיו של בעל חווה עשיר, שתיקן וחידש אותה, וגרם לה לנסוע כמו חדשה. יום אחד בנסיעה  העירה, המכונית נעצרה ומנועה כבה.לאחר כחצי שעה, הוא הצליח לעצור עגלון, שעבר במקום והסכים לגרור את הרכב אחריו, עד העיר הסמוכה. תוך כדי הנסיעה, התעורר המנוע שוב לחיים, והוא דחף את העגלון ומרכבתו לתוך התהום, ולמותם. בעל החווה לקח את סיפור התאונה כל כך קשה, שהוא החליט לסיים את חייה במוסך מכונאי רכב אוסטרי. האוסטרי התלהב מהמכונית, ושיכנע את בעל החווה למכור לו אותה.

המכונאי צבע את המכונית מאדום לכחול, דבר שישנה לה את המזל. כנראה, ששינוי הצבע עשה את שלו, והמכונית נסעה ללא בעיות וללא תאונות במשך מספר חודשים. ערב אחד המכונאי הזמין שישה מידידיו לנסיעה משותפת לחתונת חבר משותף. בדרך, המכונאי נסע מהר, ותוך כדי נסיעה, הוא יצא לעקיפה לא אחראית. ממולם הגיחה מכונית והמכונאי וארבעת חביו נהרגו במקום.

המכונית שופצה על חשבון הממשלה האוסטריתף ונלקחה אחר כבוד לסיים את דרכה במוזיאון הממלכתי בוינה.

באחת ההפצצות של העלות הברית במלחמת העולם השניה, הוטלה פצצה על אחד מחדרי המוזיאון, ושלחה את המכונית לעולם שכולו טוב.
Be the first to comment

Leave a Reply