יוני 5, 2020
חם באתר

המקומות הייחודיים ביותר בישראל
העיר העתיקה ירושלים

מדינת ישראל הקטנה מכילה כל כך הרבה מקומות, שמכילים היסטוריה שלמה של עבר קרוב ועבר רחוק. מקומות, שהסיפורים סביבם ממלאים ספרים, ובמקרים רבים הדמיון בהם עולה על המציאות. בארץ ששנות ההיסטוריה שבה מחולקות לתקופות שונות, ניתן למצוא מבנים בני למעלה מ 3000 שנה, שתיירים מכל העולם מגיעים אליהם כביקור חובה, וההיסטוריה בהן מלאה בסיפורים ואגדות, לצד מקומות שנבנו והתפתחו רק במאה שנים האחרונות, שבהשוואה להיסטוריה בת אלפי שנים, עושים רושם של מקומות, שרק עכשיו "יצאו מהתנור".

כשעוברים בארץ לאורכה ולרוחבה, קשה לשים את האצבע, ולומר לאילו מקומות יש משמעות יותר ממקומות אחרים. למקומות אחדים יש חשיבות היסטורית של עמים, שישבו בארץ, והטביעו בה את חותמם, לצד מקומות, שהחשיבות שלהם היא חשיבות טופוגרפית או במילים אחרות יצירה של הטבע.

סרקנו את הארץ לאורכה ולרוחבה, ובמקום לומר איזה מקום חשוב יותר, בחרנו לציין מקומות, לייחודיות שבהן אין מקבילה.

הר הבית

הר הבית

ההר הכי שנוי במחלוקת בהיסטוריה של העולם. אין עוד הר בעולם, שיש עליו כל כך הרבה רגשות, היסטוריה, מחלוקות, סיפורים ומלחמות כמו הר הבית. להר הבית יש משמעות וחשיבות עמוקה היסטורית ודתית. לפי היהדות סיפור הר הבית מתחיל עוד ממי אברהם העברי. לפי המקורות, כשאברהם נשלח לעקוד את בנו, אברהם הלך במשך שלושה ימים, עד שהגיע להר המוריה, ושם הוא עקד את בנו על המזבח להעלות אותו לעולה. לפי ההיסטוריה היהודית הר המוריה הינו מקום הר הבית הנוכחי. משם ממשיך הסיפור על בניית בית המקדש הראשון על ידי שלמה המלך בפעם הראשונה, ועל ידי עזריה ונחמיה בפעם השניה. סיפור בני ישראל ממי התנ"ך מדבר על אלפי שנות עלייה לרגל לירושלים, והקרבת הקורבנות בבית המקדש, השוכן כאמור על הר הבית. מנגד, טוענים המוסלמים, שמהר הבית עלה מוחמד לשמים, ולכן יש להם זיקה גם כן למקום. מבחינה היסטורית, הר הבית עבר תהפוכות ומלחמות במשך ההיסטוריה ע"י השלטונות, ששלטו במשך השנים על אדמת ארץ ישראל. בעת החדשה, עלה הוויכוח מחדש למי שייך הר הבית, ואיך אפשר לחיות סביבו ובתוכו בשלום. מי שרוצה, שהכיר את שורש הסיכסוך הדתי והפוליטי בישראל, צריך להתחיל מהנקודה של הר הבית.

 

ירושלים העתיקה

העיר העתיקה

דורות של דורות, היסטוריה על היסטוריה, ספרים על ספרים, וכל כך הרבה יצרים, שמעולם לא נכבו בעיר אחת עתיקה, שלא ידעה מנוחה מעולם. לעיר העתיקה בירושלים אולי ההיסטוריה הכי מורכבת ומסופרת בעולם. מי לא רצה את ירושלים? מי לא נלחם עליה? איזה שליט היסטורי לא רצה לשלוט בה? העיר העתיקה בירושלים היא ללא ספק וללא שום מתחרות ההיסטוריה הכי מורכבת ומודברת בעולם. הן בעת העתיקה והן בעת החדשה ההיסטוריה של האזור כולו היה מרוכז בעיר הזו. החל מממלכי ישראל שקבעו בה את מושבם ואת מרכז חיי האומה לפני למעלה מ 3500 שנה, עד עמים ואימפריות שכבשו את הארץ ואת הארצות השכנות, דרך מסעות הדת השונות, ירושלים מעולם היתה המרכז והיעד. שליטי העת הישנה כמו רומי ויוון הציבו בה את מרכז השילטון והשליטה שלהם. אנשי דת כמו הצלבנים והמוסלמים נלחמו עליה, לכבוש אותה. ועד היום אף אחד לא מוכן לוותר על האחיזה בעיר הזו.

 

ים המלח

ים המלח

המקום הכי נמוך בעולם, עם האגם הכי מת שקיים. לים המלח שנקרא על שם המלחיות שלו בעברית או לים המוות שנקרא באנגלית, תכונות הפכיות, שהופכים אותו לייחודי כל כך. מצד אחד אין בו חיים. המים כל כך מלוחים ובעלי תרכובת של חומרים, שלא ניתן לקיים בהם חיים, מצד שני, סגולות החומרים במים האלו רבות, שדווקא אנשים בעלי בעיות בריאותיות מגיעים אליו על מנת לחפש מרפא. איזור ים המלח משופע במינרלים רבים, שלהם מייחסים תכונות מרפא גבוהות. בעיקר אנשים הסובלים מבעיות עור, מגיעים לים מלח על מנת למרוח על גופם את הבוץ המפורסם. מיקומו הנמוך כל כך של ים מונע מקרני השמש לפגוע בגוף, ולכן על אף החום הגבוה השורר במקום בימות הקיץ, תיירים רבים מרגישים בטוחים להסתובב בחום היום ללא חשש בריאותי. לרוב האנשים החום מזיק באופן כללי כי לא נעים, אך קרני השמש עצמם לא גורמות כל נזק.

 

מצדה

מצדה

מקומו של מצדה על שפת ים המלח מוסיף לנקודת התיירות הזו אופי מיוחד. מצד אחד ים המלח וכל הנלווה אליו מצד שני מצדה כנקודת תיור מרהיבה וסיפור מעורר מחלוקת. סיפור מצדה נקשר לימי הורדוס, שבנה עליו ארמון נופש או יש אומרים מקום מקלט ממורדים. לימים, בימי מרד היהודים ברומאים, מפורסם הסיפור על קבוצת המורדים, שהתבצרה על ההר, ולא נתנה גישה לחיילי רומא לעלות על ההר. הסיפור משלשל את קורות קבוצת המורדים, שנלחמה באמצעות אבנים גדולות ושמן רותח, שנשפך על חיילי רומא. עם ההבנה של מצביאי הצבא, כי לא יוכלו לכבוש את ההר מעמדת נחיתות, לקחו עבדים עבריים, שיבנו תל של אדמה עד לגובה ההר, וממנה יכנסו החיילים פנימה. התאורים ההיסטוריים מאריכים בהרחבה, איך קבוצת המורדים ביצעה פעולת התאבדות קולקטיבית בלילה לפני הפריצה, על מנת לא ליפול בשבי הרומי – סיפור שניבנה כמיתוס גבורה בימים ההם. מיקומו ומבנהו של ההר בצירוף הסיפור הטרגי, יצרו הילה מיוחד סביב ההר, ומושך אליו תיירים רבים, שנפעמים בכל פעם מיחודיות של מקום מפורסם זה.

 

גני הבהאים

גני הבהאים

גני הבהאים נבנו וטופחו סביב מרכז הבהאי העולמי בהרי חיפה. חשיבותם של גני הבהאים, באה להם מעצם מיקומם במרכז עיר מעורבת – עברית וערבית, ואוירת השלווה והשלום שהם משרים. דת הבהאי הינה דת סודית, שמהותה ידועה ושמורה בקנאות רק לחברי הדת. חברי הבהאי הקימו במרכז הפעילות שלהם גן יפהפה המשתרע על צלע ההר בחיפה, וגולש ממעלה הכרמל לתוך העיר התחתית של חיפה. הגנים בנויים מ 19 גנים מדורגים, המשלבים הרמוניה שלמה של צמחים ופרחים המטופחים בקנאות. במרכז בגן מצוי מקדש הבהאי, המקום בו נערכות התפילות והטקסים של חברי הדת. ניתן לבקר בגן, בליווי מדריך מטעם הקהילה, בימים בהם אין פעילות של חברי הדת. הכניסה והסיור המלווה בהסברים הוא ללא תשלום, והוא מתחיל מראש הגן כלפי מטה לפי שעות ביקור קבועות. לא ניתן למבקרים להכנס למתחם המקדש.

 

קיסריה

נמל קסריה

לנמל קיסריה מוטיבים תיירותיים המזכירים את מצדה. מקום מרהיב וסיפור היסטורי, שמעלה שוב את שמו של הורדוס, בדומה לסיפור מצדה. תחילת דרכה של קיסריה מוזכר עוד מימי התקופה הפרסית. אז היתה קיסריה עיר נמל קטנה, שממנה יצאו אוניות לארצות הים התיכון. בשנת 90 לפנה"ס נכבש המקום ע"י אלכסנדר ינאי ממלכת החשומנאים. בשנת 31 לפנה"ס נכבשה העיר ע"י הרומים, ניתנה כמתנה להורדוס. הורדוס התאהב במקום, ובנה בו עיר נמל משגשגת, הכוללת מעגן אוניות אמפי תיאטרון, מתקני שעשועים ושוק מסחר גדול. 12 שנים לקח להורדוס לבנות את המקום, ולהפוך אותו למרכז הכי מבוקש באיזור. לאחר מות הורדוס נלקחה העיר מידי בנו, שלא ירש את תכונותיו של אביו, והועברה מיד ליד משליט לשליט לאורך ההיסטוריה. מלחמות וגורמי טבע הרסו את עיר הנמל, ומעיר נמל משגשגת נשארו בעיקר שרידים.  ב 1948 נכבשה העיר ע"י הצבא הישראלי, וכל תושביה נצטוו לעזוב את המקום. הנמל היום משוקמם, משוחזר ומתוחזק ע"י רשות הטבע והגנים וע"י החברה לפיתוח קיסריה.

 

נהר הירדן

נהר הירדן

לנהר הירדן חשיבות מדינית, לאומית, היסטורית, ודתית נוצרית. נהר הירדן הוא כנראה הנהר החשוב ביותר בארץ ישראל. הוא מוליך מים מהרי הצפון ומעיינות המים לתוך אגם הכנרת, ומים הכנרת הוא מוליך מים לים המלח. בימי הגשמים הרבים, ניתן להנות מפתיחת הסכר, ומזרימת המים הרבה מהכנרת לים המלח – דבר שקורה פחות ופחות בשנים האחרונות. מבחינה מדינית נהר הירדן הינו קו הגבול הטבעי בין מדינת ישראל לבין מדינת ירדן. בהסכם שנחתם בין ישראל לירדן בשנות ה 90 התחייבה ישראל לספק לירדן כמות מים גדולה באמצעות נהר הירדן, דבר שלא היה קיים מאז הקמתה של מדינת ישראל וכיבוש השליטה על הנהר לכל אורכו ע"י ישראל. בהיסטוריה התנכית מופיע נהר הירדן כמקום ממנו חצו בני ישראל המים ונכנסו לכבוש את הארץ. בברית החדשה מופיע הירדן כמקום בו הוטבל ישו ע"י יוחנן המטביל. האירוע מופיע במספר מקורות, ויצר חשיבות מיוחדת למאמינים הנוצריים, שמגיעים למקום הירדנית, סמוך לקיבוץ כנרת, וטובלים במקום, שנחשב לפי האמונה למקום הטבילה עצמו. בחלקו הצפוני של הנהר התפתחה תיירות אטרקציות, הכוללות שייט אבובים, מקומות לינה, מסלולי הליכה וכד' סביב הנהר.

 

נמל יפו

נמל יפו

לנמל יפו היסטוריה ארוכת שנים. הנמל נחשב לנמל העתיק בעולם. טוענים, שמיום הקמתו ועד היום מעולם לא פסקה פעילותו. יש אומרים שהוא הוקם בתקופה הכנענית כ 1500 שנה לפני הספירה. הוא שימש את כאמור את הכנענים, שישבו אז בארץ, את בני ישראל, שבאו אחריהם, את הפרסים, ההלניסטים, החשמונאים, הרומאים, הביזנטים, הערבים, הצלבנים, הממלוכים, העות'מנעים, הבריטים והיום את מדינת ישראל. הנמל שימש מאז ומעולם דייגים, סוחרים, כובשים, ספינות ואוניות, מהגרים שהיגרו ארצה וכובשים שפלשו דרך הים. למרות ההיסטוריה ארוכת השנים שלו, הוזנח הנמל העתיק במשך שנים רבות, והפך למקום מלוכלך והרוס, ולמעט מסעדות דים ודייגים ששימרו את המקום, ואומנים, שמצאו בו מקום שקט ויחודי לא נעשו כמעט פעילות שימור על ידי המדינות, וכאילו נשכח מהעין. כנראה, שמישהו בעל השפעה הבין את העוול שנעשה למקום, והיום רואים פעולות לחידוש וטיפוח המקום ע"י עירית תל אביב – יפו, וגורמי התיירות מטעם הממשלה. בשל יחודו סביבות הנמל לכל אורך ההיסטוריה משך אליו זוגות נאהבים ומחזרים צעירים שהגיעו לנמל בליווי בנות זוגם, דבר שהוסיף נופך רומנטי למקום, שנראה כמו מקום אידיאלי ושקט על גדות הים. האוירה בנמל היא אוירה של שקט ושלווה מלווה בריח של ים, רוח קלילה ומבנים עתיקים.

 

מכתש רמון

מכתש רמון

יש משהו עוצמתי בנוף הנשקף על מכתש רמון. הגובה, הגודל, השקט, המדבר והשממה – כולם מתנקזים למקום אחד בדרמתיות גדולה. גדולתו של מכתש רמון אינה רק בנוף עוצר הנשימה הנשקף ממרומיו. גדולתו האמתית בא בעיקר ממקומו הגאוגרפי. אם אזורי התיירות מתרכזים בעיקר בצפון הארץ ובדרומה הרחוק דרך ים המלח לכיוון אילת, לוקח אותנו מכתש רמון לכיוון יותר מערבה, ומאלץ אותנו להכיר חבל ארץ צחיח, שלא בטוח, שהיה מושך מבקרים ללא הרצון להגיע ולצפות התופעה היחודית. מכתש רמון מציע, חוץ מנוף מדהים, גם שפע של מסלולי טיול ואטרקציות לאוהבי מדברות. המסלולים ברובם מתאימים למשפחות ולחבר'ה צעירים וגם טראקרים מקצועיים ימצאו בו אתגרים. המסלולים מתחילים בדרך כלל ממרכז המבקרים, ומשם ניתן לבחור מסלול ופעילות. מבחינה גאולוגית המכתש נוצר מתופעת טבע יחודית של אבן החול, מים, ותנאי מזג האויר השוררים באיזור צחיח זה. יש סמקום גם חניוני לילה מסודרים, וכל התנאים לביקור של מספר ימים. למכתש ניתן להגיע בכל השנה, למרות שמומלץ לוותר על ביקור במקום בימי הקיץ החמים.

 

תל אביב

חופי תל אביב

אי אפשר לציין מקומות בארץ ללא התייחסות לעיר החשובה ביותר במדינה, במקביל לירושלים הבירה. תל אביב שהוקמה על החולות בצמוד ליפו העתיקה, הפכה במהירות לעיר העברית המרכזית של המדינה החדשה. יוזמי העיר, חבר'ה ישנים וחדשים ביקשו לבנות עיר עברית בסמוך ליפו הערבית, ולנמל יפו הותיק. המייסדים לא שיערו, שלעיר, שעדיין לא היה שם, תהייה כל כך הרבה השפעה על הכלכלה וחיי התרבות של המדינה. מיקומה וגיוון האנשים בה יצרו עיר המכילה את כל מה שעיר יכולה להציע. חיי התרבות והפנאי ושפע הפעילויות בעיר מושכים אליה אנשים מכל הארץ וכל תייר שמגיע לביקור במדינה. גופים כלכליים גדולים, משרדי הממשל והצבא, שממוקמים במרכזה של העיר יוצרים מרכז כלכלי חשוב ותנועה לא מפסקת של פעילויות כלכליות הקשורות לפרט ולכלל. כיאה לעיר ותיקה, פינות היסטוריה רבות מפוזרות בין רחובותיה. המבנה ההיסטורי המפורסם ביותר בעיר אינו הגימנסיה הרצליה, שהיה בית הספר העברי הראשון בעולם. בין השכונות הראשונות של העיר ניתן למצוא את נווה צדק, נווה שלום, שכונת אחווה, מחנה יהודה ושכונת שבזי. חשוב לציין, שהשכונות קמו לפני ייסודה של העיר, ונהיו חלק ממנה רק אחרי הווסדה. המטייל ברחובות העיר ימצא מבנים אדריכלים חשובים, שדרות רבות, בתי מסחר ושווקים, חוף ים וטיילת, מוזיאונים, בתי קולנוע ובתי קפה בכל פינה, פעילויות ספורט רבים, מרכזי מוזיקה ותרבות ועוד ועוד.

 
Be the first to comment

Leave a Reply