יולי 2, 2020
חם באתר

העבדים הלבנים של צפון אפריקה והאימפריה העותמנית
כולם מכירים את היסטוריית העבדים השחורים של האדונים הלבנים לאורך ההיסטוריה. רובם מוכרים כעבדים אפריקאים, שנחטפו מארצם, והובאו על אוניות ליבשת אמריקה ע"י סוחרי עבדים, שמכרו אותם לכל המרבה המחיר. הסיפור הלא פחות נורא, הוא הסיפור של דרום אפריקה, שבו הגיע האדם הלבן מהממלכה הבריטית, השתלט בכוח הזרוע על מדינה שלמה, והפך את תושבי המדינה לעבדיו. אלה הסיפורים המוכרים. אבל ישנם סיפורים פחות מוכרים, ולא פחות חמורים על אירופאים לבנים, שנחטפו ע"י שודדי ים, ונמכרו כעבדים בצפון אפריקה ובאיפריה העותמנית.

הפרופסור להיסטוריה רוברט דייויס, מאוניברסיטת אוהיו, בהסכמת רוב ההיסטוריונים המודרניים, מתאר בסיפרו על תקופת שנות 1500-1800, על כלמעלה ממליון נוצרים לבנים אירופאים, שעוברו לצפון אפריקה, על מנת לשמש כעבדים ע"י סוחרים מטוניס, אלג'יר, טריפולי ואיסטנבול. הסחר והשיעבוד הזה הסתיים רק עם כיבוש האיזור ע"י צרפת בשנת 1830.

צפון אפריקה

בספרו, מתאר פרופ' רוברט דייויס, כיצד מאות אלפי אירופים נתפסו ע"י שודדי ים ברברים במשך השנים, ונמכרו לסוחרי עבדים בכל איזור צפון אפריקה והאימפריה העותמנית במאות ה 16 ו ה 19. שודדים אלו היו בעיקר ערבים ולא עותמנים. עם זאת, התקופות הכי פוריות בסחר העבדים היו דווקא במאות ה 16 וה 17, שנים בהם העותמנים שלטו בברבריים.

הפיראטים המוסלמים חטפו את האירופאים מאוניות במימי החוף של צפון אפריקה. הם גם תקפו כפרי דייגים בחוף האוקינוס האטלנטי באירופה, בזזו את תושבי הכפר, וחטפו מהם גברים ונשים, שהפכו לעבדים בארצות היעד. הנפגעים העיקריים היו תושבי החופים באיטליה, ספרד, פורטגל וצרפת, שסבלו מפשיטות רבות של השודדים המוסלמים, ואף בארצות רחוקות יותר כבריטניה, אירלנד ואיסלנד.

בשנת 1544 אי ליד נפולי נשדד, ונלקחו ממנו כ 4,000 תושבים, שהפכו לעבדים. בשנת 1663 פשטו פירטים תורכים על חוף בספרד, ולקחו בשבי 4,000 אנשים ונשים. ב 1625 כבשו שודדים את האי לונד בערוץ בריסטול, הניפו את דגל האיסלם, ויצאו למסע ביזה ושבי של כל הכפרים והעיירות הסמוכות. הם שרפו כ 1000 בתי מגורים, והשאירו הרס רב אחריהם, בנוסף לאנשים ונשים שנלקחו לעבדות.

התקפת פיראטים

בשנת 1627 השודדים התלבשו על חופי איסלנד. הם ירדו לחוף, בזזו כל מה שניתן, לקחו בשבי 400 גברים, נשים וילדים, ומכרו אותם באלג'יר לעבדים. ב 1631 קבוצה של 200 שודדים ירדו לחופי דרום אירלנד, ושבו 237 תושבים שנמכרו באלג'יר.

פעילות השודדים המוסלמים היתה נוראה על אירופה. צרפת, אנגליה וספרד איבדו אלפי ספינות, המסחר הימי שלהן קרס כמעט לחלוטין. תושבי החופים נטשו את בתיהם, והשאירו את העיירות נטושות.

שבויים, שתיעדו את אשר התחולל באותה התקופה, דיווחו על כ 20,000 שבויים עבדים לבנים, שנראו רק באלנג'יר בשנת 1620. ב 1630 כבר דובר על יותר מ 30,000 גברים ונשים. ארמון הסולטן מולאי איסמעיל החזיק כ 25,000 עבדים לבנים בשנים 1550 – 1730 . בתוניס וטירפולי הוחזקו כ 7,500 עבדים. סך הכל מדובר על כמות של כ 5,000 גברים, נשים וילדים שנחטפו מאירופה בכל שנה לאורך 300 שנה.

 
Be the first to comment

Leave a Reply