מאי 29, 2020
חם באתר

העבד הגאון
עבדים אפריקאים

בימי העבדות של אמריקה, נחשבו הכושים, שהובאו מאפריקה, לאנשים כסילים, שכוחם במותנם, ומוחם לא מפותח. תמיד התייחסו לכושי כעבד, שיש להשתמש בו כל עוד ניתן, ולזרוק אותו כשכבר לא יכל לספק את ה"סחורה".

סיפור דומה היה גם עם העבד טום פולר בין ה 70 שנה. בשנת 1779 כמקובל בזמנו, כשכושי התבגר ועבר זמן העסקו, הוא הוצא למכירה לכל המרבה במחיר או הממעיט במחיר – העיקר, שמישהו יקח אותו. טום, כחבריו, נתפס בהיותו נער באפריקה, והובא לוירג'יניה ארה"ב על מנת לשמש כעבד. למרות גילו, טום מעולם לא למד קרוא וכתוב. באותו היום חיכו טום וחבריו לסוכן עבדים, שיבוא ויקבע להם מחיר, ואולי גם יקח אותם לאדונים שונים. עוד הם מחכים, התפרץ ויכוח קולני בין האדון שלו, חוואי מקומי לבין פקיד יצוא ייבוא לגבי ערך סחורה, שהחוואי רצה לקנות. שני הניצים היו עקשנים בדעתם, אבל, כנראה, שהשכלתם בחשבון היה חלש.

טום התקרב אל השניים, ובהרכנת ראש, ובבקשת סליחתם, אמר להם, ששניהם טועים, והתשובה היא כך וכך. שני הניצים הפסיקו את הויכוח ביניהם, הסתכלו על העבד החוצפן, שהעז לדבר ללא רשות, ועמדו להכות את הזקן. אבל, לפני שהיפלו בו את מכותיו, הם החליטו לקחת את החידה למורה לחשבון, שתכריע את פיתרון החידה. "אבל," הם אמרו לו, "אם ימצא שאתה טועה, נכה אותך עד צאת נישמתך."  וכך הגיעה החבורה למורה לחשבון של העיירה. המורה עשתה את החישוב, והגיעה למסקנה שהעבד צודק. מהסקרנות, היא החלה לבדוק את טום, ולבחון אותו בשאלות מתמטיות שונות. היא לקחה ספר שעסק בבעיות מתמטיות, ולתדהמת כולם, טום ענה על כל השאלות תוך מספר רגעים. כל הנוכחים היו המומים "הוא גאון במתימטיקה" קראה המורה. אחת השאלות היתה "כמה שניות יש ב 70 שנה 12 יום ו-12 שעות?" טום חשב מספר רגעים, ואז השיב את התשובה. המורה הסתכלה בעמוד התשובות, וקראה: "אתה טועה! התשובה היא כך וכך..". טום התעקש, שהוא לא טועה, אלא מחבר הספר טועה. האדון הלבן שלו התמלא בכעס: "אולי אני חלש בחשבון, אבל מחברי הספר אנשים מלומדים מאוד, ולא טועים." "בכל זאת," התעקש טום, "הם טועים." המורה ישבה לעשות את החשבון, בסיומה הגיעה למסקנה כמו הספר. עאבל עדיין טום התעקש, שתשובתו היא הנכונה. האדון כעס מאוד על חוצפתו של טום, שכבר רצה להפליא בו את מכותיו. אבל, המורה, ניסתה לה להגן על טום, ושאלה אותו, למה הוא בטוח שהוא צודק, וכולם טועים? טום ענה, שהם לא חישבו את השנים המעוברות. המורה בדקה שוב את החישוב, והודיעה, שטום צודק!

האדון, החליט, שלא רק שהוא לא מוכר את טום, אלא אף מינה אותו לרואה החשבון של החווה שלו.

הסיפור לא נגמר כאן.

בשנת 1915, מנהל בית ספר שחור בבית ספר לנערים כושים בנוקסוויל בשם: צ'ארלז קאנסלר, נודע כגאון מתמטי. הוא הוזמן להופעות בכל רחבי היבשת, הוא הוזמן לרדיו, ולהופעות רבות בפני קהל, בהן היה נבחן ע"י המנחה בשאלות קשות ומורכבות במתמטיקה. צ'ארלז היה עונה כהרף עין על השאלות לתדהמת הקהל. הוא מעולם לא גילה את סודו הגדול, עד שהגיע להופעה בוירג'יניה, בה סיפר שהוא נצר משפחה לאותו טום הזקן.

 
Be the first to comment

Leave a Reply