נובמבר 22, 2019
חם באתר

יונה המודרני
יונה הנביא

למעט הסיפור התנ"כי  של יונה הנביא, האם באמת אדם יכול לצאת חי בבטן לוויתן? מסתבר שכן!

בארכיוני האדמירליות הבריטית מתועד מקרה ומסמכים שמאשרים זאת, אודות אדם בשם ג'יימס בארטלי, שנבלע ע"י ליוותן ענק, ובכל זאת נשאר חי.

בפברואר 1918 ג'יימס בארטלי היה מלח צעיר, שעשה את מסעו הראשון בספינת הדיג "כוכב המזרח" לכיוון איי פאולקלנד בדרום האוקיינוס האטלנטי. הים היה רגוע, והשמש חיממה את האוויר, יום יפה לשוט על הים. לפתע נשמע קול הצופה התורן: "הנה הוא בא הענק". מרחוק נראה לוייתן ענק שוחה להנהתו. הדייגים קפצו לסירות הדייג הקטנות שלהם, שהיו מצויידות בציוד דיג, וחתרו לכיוון הדג הגדול. את הדג הזה הם תיכננו לדוג היום. הם הגיעו לצידו של הדג, ובבת אחת החלו לירות עליו את צלצליהם. הדג המבוהל, האדים מדם, והחל צולל לתוך המים העמוקים. אנשי הצוות, שהכירו את עבודתם, חתרו בכל הכוח הרחק מנקודת צלילתו של הלוויתן. הם הסבירו לג'יימס הצעיר, שזה מסע דייג הלוויתנים הראשון שלו, שצריך להתרחק מהמקום כמה שיותר מהר, לפני שהדג יעלה בחזרה מעל פני המים. עוד הם חותרים בשיא הכוח, והמים סביבם החלו לגעוש. הדג עלה בכוח מתוך המים, והעיף את הסירה הקטנה לאויר. הלוויתן הפצוע והכועס היכה עם זנבו על הסירה, וניפץ אותה לרסיסים. הדג צלל שוב, וצוות הסירה, נמשה מהמים ע"י הסירות הנוספות, והועלו לספינה, לחכות מתי הדג ימות, ויצוף על פני המים. שניים מאנשי הצוות היו חסרים, ביניהם ג'יימס.

החיפושים אחריהם לא הועילו, ואנשי הצוות העבירו את הזמן בצפיה למות הדג ולציפתו על המים.

לאחר מספר שעות, עם רדת החשיכה הובחן הדג במרחק של 150 מטר מהספינה. הספינה הגיעה סמוך לדג, והתחברו אליו עם צלצלים קשורים לחבל. הדג היה ענק כ 100 טון, ובספינה לא היה ציוד מתאים למשות אותו מהמים, ולהעלותו לספינה. לא היתה ברירה, והדייגים נאלצו לרדת למים, לבתר את חלקי הדג ולהעלות את חלקיו חלק חלק לספינה ולתא ההקפאה בספינה. המלכה היתה קשה ומסוכנת, שכן, סביב הדג המדמם כבר סובבו כרישים, שהגיעו בהמוניהם. חלק מאנשי הצוות אף עלו על גבו של הלוויתן, והחלו במלאכת החיתוך. לאט לאט הם הורידו את החלקים חלק חלק עד שהגיעו לקיבה. הם הרימו את החלקים הפנימיים לספינה, והחלו לנסר את גוש הבשר הענקי הזה, עד שפיתאום הם שמו לב, שיש משהו זז בתוך הקיבה, וקולות מוזרים של נשימה כבדה בוקעים ממנה. קברניט הספינה הורה להפסיק את עבודת החיתוך, וקרא לרופא הספינה. הרופא החל לחתוך בזהירות רבה את קיבת דג. בהתחלה נראו רגלי אדם, אחר כך נחשף כל הגוף. זה היה ג'יימס בארטלי. הוא היה מכוסה כולו ברירי הקיבה, וחסר הכרה, אבל הוא היה חי.

הם שטפו אותו בכמיות מים, וניקו אותו מהחומר הנוזלי, שעטף אותו, והביאו אותו למצב של נשימה חופשית. במשך כשבועיים הוא היה שרוי ללא הכרה, ואחר כך היה פלט מילים לא ברורות מפיו. הרופא וצוות הספינה תיעדו את המקרה במסמכי האדמיראליות הברית. לג'יימס הצעיר לקח מספר שבועות לחזור למוטב, ולספר את אשר אירע: הוא עף באויר, כשהלוויתן ריסק את הסירה, וכהוא נחת, הוא נחת לתוך פיו הפעור של הלוויתן. הוא החליק לתוך גרונו, עד אשר הגיע לקיבה, ושם הוא איבד את הכרתו מחוסר חמצן. הוא היה בבטן הדג כ 15 שעות, ומעולם לא איבד את הרגשת החוויה שעבר. למיצי הקיבה היו השפעות ארוכות טווח על עורו ועיניו. עורו נטה להתקלף כל הזמן, ולשנות את צבעו ללבן צהוב. שיערו נשר לצמיתות, ראייתו נפגעה מאוד, והוא הלך ואיבד אותה, עד שהתעוור כמעט לחלוטין.

בהמשך שנים ביקרו אותו מומחים, לבדוק את מצבו. הוא מת 18 שנים מאוחר יותר. על מצבתו נחרט: "ג'יימס בארטלי – יונה המודרני".

 

 
Be the first to comment

Leave a Reply