יולי 2, 2020
חם באתר

לואי ארמסטרונג
לואי אמסטרונג

אף אחד לא האמין שמבן הזונה הזו, שנולד וגדל בשכונת פשע, ונכנס כבר בגיל 10 למוסד לעבריינים – יצא משהו.

הוא נולד למשפחה עניה בשכונת פשע בניו אורלינס. אביו עזב את הבית עם לידתו, ואימו עסקה בזנות לפרנסת משפחתה. על מנת להרחיק אותו מעולם הפשע, שלחו אותו לגור סבתו, שעסקה בכביסת האנשים הלבנים. הסבתא מנסה ליצור ממנו משהו, ומצרפת אותו למקהלת הכנסיה. בחבר'ה קוראים לו סצ' או סצ'מו בגלל הפה בצורת התרמיל שלו. בגיל 10 הוא נשלח למוסד לנוער עבריין, בעקבות יריות, שהוא יורה מאקדח, שהוא גנב מאביו החורג. הוא מתגלה ע"י מורה למוזיקה בשם "פיטר דיוויס", שלוקח אותו בידיים, שדואג שהילד יהיה חלק ממקהלה גם במקהלת המוסד. הוא מקבל את תפקיד נגן הקרנון (סוג של חצוצרה).

קורנט
קורנט

בגיל 13 הוא יוצא מהמוסד, ומתחיל לעבוד ביום בעבודות כפיים מזדמנות ובלילה נגן במועדונים. בגיל 16 נגן הג'ז המפורסם "ג'ו קינג אוליבר" לא יכול לראות את הנער מתבזבז עם כלים מתפרקים, והוא קונה לו קרנון חדש במתנה. הוא מצטרף לתזמורת הנודדת של פיית מארבאל, והם מנגנים על ספינות ששטות על נהר המסיסיפי. כשג'ו אוליבר עוזב את ניו אורלינס, לואי תופס את מקומו בתזמורת של קיד אוריי, שנחשבת לתזמורת הטובה בעיר.

בשנת 1917 שכונת הפשע שלו מחוסלת ע"י הרשויות, והאנשים בה כולל הנגנים מתפזרים לארצות הצפון. ב 1922 הוא מצטרף לתזמורת של ג'ו אוליבר, שמתמקמת בשיקגו. הוא מנגן שם הנגנים הגדולים של התקופה: סידני בשה, ג'רי רול מורטון, ארל היינס ועוד נגנים מהשורה הראשונהץ התזמורת הופכת במהרה לתזמורת המובילה בשיקגו, ושיקגו הופכת למרכז הג'ז בניצוחם של ג'ו אוליבר ולואי אמסטרונג.

ג'ו קינג אליבר
ג'ו קינג אליבר

ב 1924 בלחציה של אשתו הפסנתרנית, ליל הרדין ארמסטרונג, הם עוזבים לואי ואשתו את שיקגו, ועוברים לניו יורק. בניו יורק הם מצטרפים לתזמורת השחורה המובילה בימים ההם – התזמורת של פלטשר הנדרסון. בתקופה הזו לואי מתחיל לנגן על חצוצרה. באותה תקופה הוא מתחיל לבצע הקלטות ג'ז רבות, בתמיכתו של ידידו הפסנתרן קלרנס ויליאמס.

ליל הרדין אמסטרונג
ליל הרדין אמסטרונג

שנה אחרי, הוא חוזר לשיקגו, מקים שתי להקות תחת שמו, ומקליט להיטים, שנחשבים לסטנדרט של הג'אז לשנים ארוכות.

ב 1929 הוא מתחיל סיבוב הופעות, שעובר דרך ניו יורק, לוס אנג'לס, רחבי אירופה, אפריקה ואסיה. הוא הופיע ביותר מ 30 סרטים ושמו ידוע בכל העולם. הוא הופך לאגדת ג'אז עוד בחייו!

דברים, שלא הרבה יודעים על לואי ארמסטרונג:

  • לא ידוע תאריך הלידה המדוייק שלו.
  • הוא אומץ ע"י משפחה יהודית, שגם נתנה לו במתנה את כלי הנגינה הראשון שלו.
  • הוא דובר יידיש שוטפת.
  • הוא ענד שרשרת עם מגן דוד כל חייו.
  • הוא מת מהתקף לב בגיל 70
  • 21 שנה אחרי מותו, נגן הגיטרה אריס סאן נקבר במקרה לידו.
Be the first to comment

Leave a Reply