מאי 29, 2020
חם באתר

מוזיאון ישראל בירושלים
מוזיאון ישראל הינו מוסד התרבות הגדול ביותר בישראל. המוזיאון נמנה עם המוזיאונים לאמנות וארכאולוגיה המובילים בעולם כולו. במוזיאון, האוסף האנציקלופדי מוצג בארבעה אגפים: בצלאל לאמנות, ברונפמן לארכאולוגיה, מנדל לאמנות  ותרבות יהודית ואגף הנוער לחינוך לאמנות. המוזיאון הוקם בשנת 1965, והצליח, בעזרת תמיכתו של חוג פטרונים מכל העולם ותרומות רבות לבנות אוסף מרשים, מגוון ונרחב ובו כחצי מליון פריטים שונים אשר משקפים את המגוון של התרבות החומרית.

ב 2010 הושלם מיזם של שלוש שנות חידוש, הרחבה ושדרוג, על פני 80 הדונמים של המוזיאון. את המיזם ניהלה חברת העיצוב של ג'ימס קרפנטר מניו יורק, והמשרד "אפרת – קובלסקי" אדריכלים מתל אביב. מטרת המיזם היתה לאפשר חוויה מעצימה יותר למבקרים. הגלריות באגפי האמנות, ארכיאולוגיה והאגף לאמנות ותרבות יהודית עוצבו מחדש. בנוסף, נבנו גלריות חדשות, מתקני הכניסה הוגדלו ואף נבנו מעברים ומרחבים ציבוריים ונגישים.

גן האמנות, הוא הגן על שם בילי רוז, הוא אחד מגני הפסלים היפים ביותר במאה העשרים. הגן תוכנן בידי הפסל היפני – אמריקני איסאמו נוגוצ'י והוא מהווה מעין נקודת מפגש לתרבויות שונות: המזרח הרחוק, הקרוב והמערב, מול נופי ירושלים. באוסף נכללות עבודותיהם של האמן מנשה קדישמן, הנרי מור, קלאס אולדנברג, פאבלו פיקאסו, אוגוסטוס רוסן וג'ימס טורל.

היכל הספר מהווה את המשכן לחלק מן מוצגים החשובים ביותר במוזיאון ולתגליות הארכאולוגיות החשובות, הן מגילות מדבר יהודה. המגילות הן כתבי היד המקראיים העתיקים ביותר בעולם, שנכתבו מהמאה ה-2 לפני הספירה ועד למאה ה-1 לספירה. את היכל הספר תכננו האדריכלים: פרידריך קיסלר וארמנד ברטוס.

קרוב להיכל נמצאת תוספת מרתקת ביותר למוזיאון: דגם ירושלים בימי הבית השני, אשר משחזר את אופייה הטופוגרפי והארכיטקטוני של העיר בשנת 66 לספירה, שהיתה השנה שבה פרץ הגדול נגד הרומאים, שהוביל להרס העיר ולחורבן המקדש. הסמיכות של ההיכל ושל הדגם יוצרים הקשר היסטורי רציף.

באגף הנוער לחינוך לאמנות על שם רות, מתקיימת פעילות רחבה כל השנה. למעלה מ 100 אלף תלמידים מכל רחבי הארץ נהנים ממגוון פעילויו במקום. באגף הנוער קיימים אולמות תצוגה גדולים ורחבי ידיים, חדרי הרצאות, סדנאות, ספרייה הכוללת ספרי ילדים מאוירים, חדר מִחזור וחדר אוספים.

בנוסף לכל התכניות המתקיימות במוזיאון, הוא גם אחראי לניהול שני אתרים נוספים בירושלים: מוזיאון רוקפלר לארכאולוגיה, שנבנה בשנת 1938 במימונו של ג'ון רוקפלר לצורך הצגת ממצאים ארכאולוגיים אשר התגלו בארץ ישראל; ובית טיכו, שהיה לשעבר ביתם של רופא העיניים ד"ר אברהם טיכו ואשתו הציירת אנה. היא הורישה את הבית עם כל אוספיו וספרייתו לתושבי ירושלים, על מנת שישמש מרכז אמנות. בית טיכו שודרג בשנת 2014-2015, ונפתח לציבור עם תגליות מפתיעות אשר התגלו במהלך עבודות השדרוג.

מוזיאון ישראל בירושלים
Be the first to comment

Leave a Reply