מאי 29, 2020
חם באתר

מוריה רובין קסוס – מהו NLP?
מוריה רובין - קסוס צילום: רונה טפר

מוריה רובין קסוס, מאמנת מנטלית בשיטה שפיתחה "נקודת זינוק", המכילה כלים מקצועיים ומגוון טכניקות שמזניקות קדימה!

NLP Master &Trainer מרצה לNLP ומכשירה במכללות שונות. מוריה מרצה בתחום המוטיבציה, ההעצמה וההתפתחות האישית, מומחית בפיתוח אסטרטגיות מוטיבציה. מפתחת הקורס – "דמיון מודרך כל אחד יכול".

"כמאמנת מנטלית המטרה שלי היא לאפשר למתאמנים לפרוץ את גבולות הקושי שלהם, ללמוד מהאתגרים בחייהם ולמצוא את דרך המלך שלהם לשילוב בין הגשמה מקצועית לאישית.

בסופו של דבר, המוח האנושי הוא כלי עוצמתי שיש בידנו וכל מה שצריך הוא רק להפעיל אותו נכון.

אני מאמינה שהצלחה מתחילה בזינוק של המוח, ואני פועלת מתוך האני מאמין שלי ש"שהשמיים הם נקודת הזינוק של המאמינים בעצמם"."

מוריה רובין – קסוס
צילום: רונה טפר.

אז מה זה NLP?

NLP אלו הם בעצם ראשי התיבות של: "תכנות לשוני עצבי". אחת ההגדרות לתחום היא "חקר מבנה החוויה הסובייקטיבית". כלומר, האופן שבו כל אחד מאיתנו חווה באופן אישי חוויה מסוימת. לדוגמה; שני אנשים יכולים להיות באותה הסיטואציה, אבל כל אחד מהם יחווה אותה באופן שונה.

הNLP פותח בתחילת שנות השבעים בארה"ב, על ידי שני גאונים כל אחר בתחומו; ד"ר ריצ'ארד בנדלר שבא מתחום המדעים המדוייקים (מתמטיקה ומחשבים) וד"ר ג'ון גרינדר שבא מתחום הבלשנות. שני סטודנטים צעירים וסקרנים שחברו יחד כדי לחקור את "המצוינות האנושית". יחד הם יצרו מודל שמאפשר ליצור שינוי בתהליכים של מחשבה, רגש והתנהגות.

ד"ר ריצ'ארד בנדלר ממייסדי ומפתחי השיטה מתייחס לNLP כאל מה שפותח, כדי לאפשר לנו לחולל קסמים, בדרך שבה אנחנו מבינים את האופן שבו המוח שלנו מושפע מתקשורת, על צורותיה השונות (ורבלית ואה-ורבלית). ככזו, היא מאפשרת לנו לא רק לתקשר בצורה טובה יותר, אלא גם ללמוד איך ליצור שליטה בתקשורת שלנו עם אחרים ובעצם ללמוד איך לשלוט במה שאנחנו מתייחסים אליו כאל תגובה אוטומטית של מערכת העצבים שלנו.

מה מייצגים ראשי התיבות האלה?

Neuro – "מערכת העצבים", מערכת העצבים שלנו היא מערכת סינון מנטלית ייחודית, שמעבדת את המידע העצום שעובר דרך החושים שלנו.

Linguistics – "שפה", השפה שבאמצעותה אנחנו מתקשרים החוצה ומעבדים את המידע שמגיע אלינו פנימה.

Programing – "תכנות" מתייחס להרגלים, התנהגויות והגישה שלנו לדברים. כל אלה מתוכנתים במוח שלנו. המוח יוצר מעברים עצביים כשאנחנו עושים דבר מה מסוים וחוזרים עליו. בין אם מדובר בהרגל מחשבתי, פעולה כלשהי שהופכת להרגל, כמו יציאה להליכה לאחר ארוחת הערב או הרגל רגשי כלשהו כמו לכעוס ולהתעצבן על כך שהבטיחו לנו משהו ולא קיימו. ככל שנחזור על אותם ההרגלים שוב ושוב , כאשר אין משנה אם מדובר בהרגלים שטובים לנו או הרגלים שהם הרסניים עבורנו זה לא משנה, מה שרלוונטי הוא שברגע שחזרנו מספיק פעמים על הרגל מסוים, המעבר העצבי יתקבע ויהיה לנו קשה ליצור שינוי באותו ההרגל.

אפשר להבין מה זה NLP במילים יותר פשוטות?

כן! NLP זו בעצם שיטה שמאפשרת לנו ליצור שינוי והשפעה על האופן שבו אנחנו מרגישים, חושבים ומגיבים (מתנהגים) ובעצם לתכנת ולעצב מחדש את התגובות שלנו לכאלה שהן אפקטיביות עבורנו.

באמצעות הכלים השונים מתוך עולם הNLP, כשאנחנו עושים שימוש מדויק בתבניות תקשורת שונות, השינוי וההשפעה תהיה מידית ועוצמתית, כלומר נוכל ליצור שינוי בהרגלים (האוטומטים השונים) ולשמר אותם לאורך זמן.

מה עושים עם NLP ?

עם NLP ניתן לעשות דברים רבים: ניתן ללמוד את התחום ולעסוק ביצירת שינויים אפקטיביים בחיינו האישיים וניתן גם לעסוק בתחום כדי ליצור שינויים בחייהם של אחרים.

ניתן גם להשתמש בכלים הללו כפי שעושים כבר בעולם באופן נרחב; בספורט – בעבודה לצורך שיפור והעצמת ביצועי ספורטאים, בפרסום ובשיווק – על ידי שימוש בתבניות שפה מסוימות שיוצרות השפעה, בתהליכים טיפוליים כגון טיפול בפחדים, בחרדות וטראומות שונות. שימוש בטכניקותNLP  נעשה גם בהקשרים של שינוי והעצמה אישית על ידי פריצת מחסומים, כאבים רגשיים ועוד.

דמיון מודרך וNLP זה אותו הדבר בעצם לא?

לא. בניגוד לטעות הרווחת בעיקר בארץ, NLP  זה לא "דמיון מודרך". דמיון מודרך הוא בעצם עוד כלי עוצמתי ושימושי ביותר, שמכיל ארגז הכלים העצום של התחום הזה שנקרא NLP, תחום שממשיך להתפתח ולהתרחב.

מה הקשר בין תת המודע לNLP?

גישת הNLP מתייחסת לכך שמרבית הקשיים שאנו חווים ביומיום שלנו כשאנחנו רוצים ליצור שינוי ונכשלים, מקורם בתת המודע שלנו. המערכת הזו, היא מערכת מורכבת שנועדה להגן עלינו, אך במקרים מסוימים המערכת הזו פועלת נגדנו. בדיוק במקומות האלה, ארגז הכלים הנפלא של עולם הNLP מאפשר יצירת שינוי אפקיטבי ומהיר.

באמצעות גישת הNLP  אנחנו יכולים ליצור שינוי בחלקים שבהם אנחנו חושבים, מרגישים ופועלים בצורה אוטומטית, לא מודעת ושאינה יעילה לנו ולהתחיל ליצור שם שינוי.

כיום התחום חווה פריחה ופריצת דרך ממש בארץ ובעולם וניתן ללמודNLP  בארץ במסגרות שונות ובגישות מגוונות.

ההכרה בכך שNLP הוא כלי עוצמתי ומחולל שינוי אפקטיבי ומהיר, הופכת אט אט בשנים האחרונות לקונצנזוס, כאשר לומדים אותה ועושים בה שימוש יותר ויותר אנשים מתוך קשת רחבה של תחומים: מקצועות הטיפול: פסיכולוגים, רופאים שונים, מאמנים אנשי עסקים, משפטנים, אנשי שיווק ומכירות ועוד.

גם טוני רובינס שנחשב לאחד המאמנים הידועים בעולם והמשפיעים ביותר, מעיד בספרו "להעיר את הענק שבפנים" שלמד את התחום ושהוא עושה בו שימוש. ומי שעוקב אחרי טוני, מזהה את השימוש הרב שהוא עושה בכלים השונים מתוך גישת הNLP.

 

NLP יכול לאפשר יצירת שינוי עוצמתי וחיובי בחיי כל אדם שרוצה לעבור תהליך של האצה בהתפתחות האישית שלו, לשפר את איכות חייו ובכלל NLP יכול לשמש כלי שימושי עבור כל מי שאוהב ואנשים ורוצה ליצור שינוי חיובי בחיי אחרים.

מוריה רובין קסוס

 
Be the first to comment

Leave a Reply