יולי 2, 2020
חם באתר

מותו של נפוליאון
נפוליאון

בכל ספרי ההיסטוריה מצויין תאריך מותו של מנהיג צרפת המהולל נפוליטאון בונפרטה: 5 במאי 1821. האומנם..?!

בעיירת צרפתית קטנה על נהר מאיז בשם אליקור מצוי פנקס רשומות היסטורי חבוי מעיני הציבור, שמדליק נורה אדומה לגבי מותו ותאריך מותו של המנהיג הדגול. האחד העמודים מצויין כי אדם בשם פרנוסאה איז'ן רובוא, שנולד בשנת 1771, נפטר באי סנט הלנה. אבל, נראה על הנייר, שמישהו מתישהו ניסה למחוק את תאריך מותו של אותו אלמוני. מה היה כל כך חשוב באותו אדם ובתאריך הפטירה שלו?

ספרי ההיסטוריה לא כך כך אוהבים להתעסק בעובדות, שנראות על פניהם כלא חשובות. מה גם, כשלא עולה עניין ציבורי, פשוט מציינים את מה שידוע, וממשיכים הלאה. יום האתמול הוא הסיטוריה של היום. אחד הדברים, שלא נחקרו ע"י ההיסטורניים, הם דמויות הכפילים של אותם מנהיגים. ידוע, שנפוליאון בונפרטה העסיק 4 כפילים, ששיתפו איתו פעולה, שמילאו את מקומו בחלק ממסעותיו והופעותיו בציבור. רק מספר קרוביו ויועציו ידעו את הסוד הזה, והכפיל בעצמו. מה גם, שכנראה, ששום כפיל לא ידע אודות הכפילים הנוספים.

בין הכפילים האלה היה גם אדם בשם פרנוסאה איז'ן רובוא. נחצותם של כפילים אלו באה לידי ביטוי, כשכפיל אחד מת מהרעלה, שהיתה מיועדת לנפוליאון עצמו, לפני הקרב בוואטרלו. כפיל שני נפל מסוס דוהר, ושבר את מפרקתו. כפיל שלישי נהרג מכדור תועה. וכך נשאר נפוליאון ופרנסואה.

אחרי התבוסה בוואטרלו, נכתב בפרוטוקולים הרשמיים של חצר המלוכה, שוחרר פרנוסאה רובוא מתפקידו, וחזר לגור עם אחותו בעיירה אליקור.

נפוליאון עצמו הוגלה לאי סנט הלנה סמוך לחופי אפריקה, ונשמר ע"י הצרפתים ואוניות הצי הבריטי.

נראה כי על נפוליאון נגזר גזר דין מוות בכלא המבודד. אך, סיפורים זניחים ולא חשובים מאותה התקופה, מעידים על כך שאולי המציאות עלתה על כל דמיון…

בחודשים יולי או אוגוסט 1918 פרש הגנרל גורגאר מהצבא. גורגאר חזר לפריס, וכפי שפורסם עסק בעיקר בבטלה גמורה. אחרי חודשיים מחזרתו לפריס, נעלם גורגאר ולא נמצאו עקבותיו. באותם ימים הופיע בעיירה אליקור אדם בכרכרה, שבירר עם תושבי המקום על ביתו של פרנוסאה איז'ן רובוא. הכרכרה עצרה ליד ביתו של פרנוסאה איז'ן רובוא, ואלמוני יצא ממנה ונכנס לביתם של רובוא ואחותו. כעבור שעה קלה, יצא מביתם ונעלם עם המרכבה. לשכנים הסקרנים סיפרו, שהיה זה רופא שביקש לקנות שפנים לנסיונות שביצע.

בלילה אחד, אחרי מספר חודשים מאותו ביקור, נעלמו רובוא ואחותו מביתם, ולא שבו אליו או לעיירה יותר.

כעבור מספר שנים, נראתה האחות בעיר טור, כשהיא חייה חיי עושר במתגוררת בטירה גדולה. היא סיפרה שהיא ואחיה ירשו כמות כסף גדולה מרופא קרוב משפחה. כשהתעניינו לגבי אחיה, היא סיפרה, שהוא נסע לעשות עסקים בארצות שונות. היא לא יכלה לעמוד בפיתוי, וסיפרה לחברה טובה, שאחיה נפרד ממנה על מנת להיפגש עם דמות בכירה. מי הדמות – לא ידוע..

בחורף 1818 הגיע מכתב מאשתו של הגנרל גנראל ברטראן לידידתה בפריז, בו היא היא כתבה בין השאר, שההצלחה האירה לנו פנים, והתוכנית בוצעה בהצלחה.

בסוף שנת 1818 הגיע לעיר ורונה שבאיטליה סוחר תכשיטים צרפתי נמוך קומה. הוא הציג את עצמו בשם מסייה רוואר, וסיפר שהוא אלמן, שבא לעשות עסקים באיטליה. הוא התיידד עם איש עסקים מקומי, ושניהם פתחו חנות לתכשיטים ואופטיקה. שותפו היה מכנה אותו בצחוק הקיסר, על שום דמיונו המפתיע לנפוליאון..

באוגוסט 1823 הגיע מברק לאדון רוואר. רוואר נראה מרוגש מאוד. הוא ארז את חפציו, השאיר בידי שותפו מכתב, ויצא במהירות לדרך. הוא ביקש משותפו, שאם לא יחזור תוך 3 חודשים – ידאג שותפו שהמכתב יגיע למלך צרפת.

רוואר לא חזר מעולם לוורונה, אבל, 12 ימים אחרי שהוא עזב, הגיע אדם אלמוני לגן ארמון שונברון באוסטריה. באותו ארמון נמצא בנו החולה של נפוליאון. השעה היתה 11 בלילה, והארמון היה מואר כולו. אחד השומרים, שהבחין בדמות החשודה, ירה לעברה, ופגע בה. באותו ארמון, שהתה אשתו של נפוליאון, קולונל בכיר בצבא צרפת ושגריר צרפת באוסטריה. אחרי מספר שעות האלמוני נפטר מפצעיו. השגריר נטל על עצמו את קבורת האדם האלמוני.

כעבור 3 חודשים, הגיע שותפו של הסוחר רוואר עם המכתב, שהופקד בידיו למלך צרפת, ומסר את המכתב לאחד מעוזריו. המלך הזמינו לפגישה אישית, ובסיום הפגישה הארוכה נתן לו סכום כסף גדול, ושלח אותו לדרכו.

אם חוזרים שנתיים אחורה לשנת 1821, השנה שבה "מת" בכלא נפוליון בונפרטה ממחלת סרטן קשה בקיבה. מוצאים ברשומים, שאנשי המשמר והרופאים העידו, שאומנם נפוליאון נראה כמו נפוליאון, אבל הוא לא דיבר ולא התנהג כמו נפוליאון. אם כך, האם זה היה באמת נפוליאון???

בשנת 1956 התגלתה תעודת הפטירה של נפוליאון, שבה מצויין, כי נפוליאון לא נפטר מסרטן בקיבה, אלא מכדור בקיבה..

באותה שנה, התגלה הפנקס הישן העיירה אליקור, ובה צויין, שבן המקום פרנסואה אי'ן רובו, מי שהיה הכפיל של נפוליאון, מת באי סנט הלנה, אך מישהו דאג למחוק את תאריך המוות..

מבולבלים? קיראו שוב את השתלשלות הדברים…
Be the first to comment

Leave a Reply