יולי 2, 2020
חם באתר

ממציא הרדיו האמיתי
רדיו

נהוג לייחס את אחת הגילויים או ההמצאת הגדולות בהיסטוריה – הרדיו, לממציא ג'וליאלמו מרקוני. האומנם מרקוני היה הראשון, שגילה או המציא את הרדיו? לפי הסיפור הבא, אולי כדאי לשקול מחדש למי לתת את הקרדיט.

בשנת 1892 איכר מהעיר קנטאקי טען, שהוא יכול להעביר קולות ממקום אחד לכל מקום ללא חיבור פיזי ביניהם. הדבר הפך לבדיחת הכפר, וכולם התאספו בכיכר העיר, על מנת לחזות באמצאה שלא הומצאה. למעשה, רוב המתאספים לא הגיעו על מנת לחזות באמצאה, אלא הגיעו לשים את הממציא התמהוני לצחוק וללעג. שמו של האיכר היה סטאבלפילד.

סטאבלפילד ובנו הציבו שני ארגזים מרוחקים 200 מטר זה מזה ללא ששום חוט או חפץ יחבר ביניהם, והחלו לשוחח ביניהם. תגובות הקהל היו מעורבות בין צחוק, לתדהמה ללעג. היה ברור, שהקהל לא מבין, באיזה אירוע הסטורי הוא היה נוכח באותה השעה.

סיפור הניסוי המוזר פשט לכל עבר. גם לאוזני עורך העיתון "סט. לואיס פוסט דיספץ" הגיעה השמועה, וכעבור…. 10 שנים הוא הזמין את הממציא להציג את אמצאתו. סטאבלפילד מבחינתו ענה לו, שאם הוא רוצה לראות את האמצאה, הוא צריך להגיע אליו… ב 10 בינואר 1902 הגיע העורך מלווה בפמלייתו לחווה בקנטאקי לחזור בתגלית. סטאבלפילד הפקיד ביד העורך שפופרת טלפון מחוברת בחוטי ברזל ליתדות פלדה. הוא ציווה עליו לקחת את השופרפרת, החוטים והיתדות לאן שירצה, יתקע אותם באדמה ויאזין לתוך האפרקסת המחוברת. העורך התרחק כקילומטר וחצי, ותקע את היתדות בקרקע, וקרב את האפרקסת לאוזנו. העורך היה נדהם, שהוא והאיכר יכלו לנהל שיחה, כאילו שהם עמדו אחד סמוך לשני. "יום אחד," הבטיח סטאבלפילד, "יוכלו אנשים לדבר מהקצה לקצה העולם ללא חיבור פיזי ביניהם".

סטאבלפילד 1902
סטאבלפילד 1902

עורך העיתון התלהב ממה שראה, ובעיקר ממה ששמע, והוא החלה לארגן תצוגות של המכשיר לפני אנשי עסקים, משקיעים ומדענים, על מנת לבחון אפשרות לפתח את האמצאה. אחד הנסיונות נעשה על סיפון אוניה, שהתרחקה אלפי מיילים מחוף הים של וירג'יניה, ועדיין יכלה לתקשר עם האנשים על החוף, כאילו היו ממש לידם.

סיפור האמצאה פורסם בכל העיתונות, למרות מספר מדענים, שטענו, שלא יכול להיות, שאיכר כזה פשוט, יצליח לקלוט קולות וצלילים דרך גלי הרדיו, בשעה, שמרקוני הצליח לקלוט רק סימנים.

נתן סטאבלפילד
נתן סטאבלפילד

סטאבלפילד עצמו, לא התרשם מכל מפגן הסקרנות, וההתעניינות של כל מיני משקיעים ואנשי עסקים שהביעו עניין להשקיע ולפתח את המכשיר, והוא הזמין את כל המתענינים, שיגיעו אליו לחווה – אף אחד לא הגיע.

בעודו מחכה לפניות ההמון, למדו מדענים אחרים, איך לקלוט ולשדר קולות וצלילים, ואילו סטאבלפילד נשכח כלא היה.

ב 1929 הוא נמצא מת בחוותו. המכשיר, שפיתח נעלם במסתורין וכל המסמכים נמצאו מפוזרים על הריצפה. על המצבה של נתן סטאבלפילד נחרט "חייתי חמישים שנה בטרם זמן".
Be the first to comment

Leave a Reply