יולי 2, 2020
חם באתר

נערת החלומות
נערת החלומות

הנערה מירנה צהעיירה צ'רניאק שבפולין נחשבה לנערה מטרידה. מאז שארוסה סטאניסלאב נעלם במלחמה, היא היתה פוקדת את תחנת המשטרה הקומית מידי יום, לדעת אם יש חדש או ידיעות לגבי מקום הימצאו של אהובה. באוקטובר 1918 היא החלה לחלום. בחלומה היא ראתה את ארוסה מגשש באפילה  בתוך מנהרה ארוכה וחשוכה וממרר בבכי ובתפילה. למרבה הפלא החלום עזר על עצמו כמעט כל לילה. לילה אחד היה שינוי בחלום. בחלום היא ראתה טירה עתיקה על ראש הגיבעה. מסביב לטירה היו הריסות של מגדלי הטירה וערמות של עצים ואבנים כיסו את כל השטח. בהתקרבה, בחלום, לפתח הטירה היא שמעה את קולו של ארוסה קורה לה לעזרה. כשהחלום חזר מספר פעמים, היא סיפרה על כך לאימה, וזו סיפרה לכומר המקומי, שקבע שהנערה מאוהבת עדיין בארוסה, ולא מפסיקה לחשוב עליו, ומשם החלומות. "סטאניסלאב מת במלחמה, וכדאי שתפסיקי לחשוב ולחכות לו", נהגה אימה לומר. אבל מירנה לא השתכנעה, והיתה בטוחה, שחלומותיה אמיתיים.

חייל פולני 1918
חייל פולני 1918

מירנה לא ויתרה, והחלה לשלוח מכתבים לשלטונות הצבא, בהקשר לידיעות היכן נעלם ארוסה. אך לשווא.

לאחר שכל קריאותיה לעזרה לא נענו, היא החליטה לצאת לבדה, ולחפש את הטירה מהחלום. היא ידעה, שברגע שהיא תראה את הטירה – היא תזהה אותה. באפריל 1920 היא הגיעה אל הכפר ז'לוטה בדרום מזרח פולין, ושם כמו בחלום היא זיהתה את הטירה.

היא פנתה לתושבי המקום בבקשה לעזרה, לבוא ולעזור לה למצוא את אהובה, ואלה הצטרפו אליה לחיפושים, אחרי שראו שהיא רצינית, והולכת לשם לבדה. בהתחלה הם עזרו מרחמים, אבל בהמשך הם נרתמו למאמצים בשיא הרצינות. בבוקר למחרת קרה דבר פלא: אחרי שהסירו את ערמת העצים והאבנים, כמו שמירנה ראתה בחלום, נתגלה פתח עם מדרגות תלולות יורדות למרתף ענקי. לפתע השתקקו כולם ונכנסו לבהלה: הם שמעו קול של אדם בוקע מתוך המרתף. "זה הוא, זה הוא" קראה מירנדה, "אני מזהה את הקול שלו!".

שני גברים עם לפידים ביד התנדבו לרדת לעומק המרדף, לאחר שהם הבינו, שם הם לא ירדו – מירנדה תרד לבד.

עד מהרה עם חזרו החוצה ואיתם סטאניסלאס אוימנסקי עייף, חיוור ותשוש.

הוא תיאר איך במהלך המלחמה הופצצה הטירה שהוא שהה בה, והוא נפל לתוך המרתף הגדול. למזלו הוא גילה שהמרתף הכיל כמויות עצומות של גבינה, יין, נרות וגפרורים ומים זורמים. הוא תיאר בדיקנות את מה שארוסתו ראה בחלומה: אותו מתפלל וקורה לעזרה, וסיפר איך כל השנים היה בטוח שמרתף הוא ימצא את מותו אם אף אחד לא ימצא אותו.

הוא חזר לעיירה צ'רניאק, ושם נשא במהרה את אהובתו, שללא אמונתה בחלומותיה, הוא כנראה, היה נשאר בבטן הטירה.
Be the first to comment

Leave a Reply