מאי 29, 2020
חם באתר

סלבדור דאלי – האיש שראה את העולם אחרת..
סלבדור דאלי

סלבדור פליפה חסינטו נולד בספרד ב 1904. כבר בלדתו, ראו אותו הוריו כתינוק מיוחד, וקראו לו סלבדור – מושיע בספרדית, כמו שקראו לאחיו, שנפטר מדלקת מכרום המוח.

הוריו שהיו מעורים בחוגי האמנות, השפיעו על סלבדור הצעיר, וכבר בגיל 13 עשו לו תערוכת רישומי פחם בביתם. אביו היה רודן ואיש מפחיד, שסלבדור הרטיב במיטה עד גיל שמונה..

הוא לא היה מצטיין בלימודיו, אבל היה הצייר של בית הספר עוד מגיל צעיר. הוריו היו כל כך חסידי אומנות, שבנו לו בבית סטודיו, שיוכל בו להביא לידי ביטוי את כישרונותיו האמנותיים. וסלבדור אהב גם תשומת הלב, וגם לצייר רוב הזמן.

סלבדור דאלי

אבל הצייר הצעיר לא היה צייר רגיל, בטח לא לצייר בגילו. כשציירים בדורו ציורו את מה שראו, דאלי היה מצייר מה שהוא רואה בדמיון המתמזג עם המציאות. זה התחיל בקווי העובש בתקרת הסטודיו שנראו כמערבולת נטולת צורה, והמשיך בנוף הים שהפך לשילוב בין חוף ים לטכנולוגיה תעשיתית.

בגיל 16 סלבדור מצהיר, שהוא מתכוון להתפרנס ולהתפרסם כאומן, דבר שהוריו מקבלים ברגשות מעורבים. מצד אחד הם יודעים, שלהתפרנס מציור, זה הימור רציני מאוד, מצד שני, תמיד הם חלמו, שיהיה להם בן אומן. על מנת לקיים את התיכנונים שלו, הוא מתחיל לגדל שיער ולהתלבש כמו דמות האומן, שהוא ראה בדימיונו. דמות הצייר מתקבלת בסביבתו, והוא נשלח לאקדמיה לאמנויות בגיל 17. שנת מותה של אימו.

התמדתו של זיכרון - של סלבדור דאלי
התמדתו של זיכרון – של סלבדור דאלי

סלבדור מתחבר מהר מאוד לשורת שמות גדולים בעולם האומנות של אותם הזמנים, ואף הוא הופך למנהיג מקומי לצעירים בעלי דעות פוליטיות קיצוניות. הוא עוזב את בית הספר למשך שנה, ונעצר ע"י המשטרה – כנראה בתמיכת אביו. בגיל 20 הוא נהייה כוכב מקומי, כשצעירים רואים בו, כמנהיג דרך לחזונם. מהר מאוד הוא מזוהה כמורד בשלטון מצד אחת, וכאומן גדול מצד שני. הנהירה אחריו הולכת ומתגברת.

בגיל 22 הוא מבקר בפריז, ופוגש לראשונה את פיקסו – הצייר המוערך. משם הוא ממשיך להולנד, שם הוא פוגש את הציירים המפורסמים ורמיר ובוש. הוא חוזר לספרד, ומתחבר לצייר מירו – איתו הוא מבלה זמן בבניית תפאורות ובציור מוטיבים מרתקים, כגון: חמורים נרקבים וידיים קטועות..

בגיל 25 הוא מגיע לפריז, ויוצר קשר עם קבוצת סוריאליסטים. הוא נפגש עם מנהיגי התנועה ואף עם אנשי החברה הגבוה. בפריז הוא עוסק גם בציור, גם בחיי החברה, וגם בתעשית הסרטים. הסרטים: "כלב אנדלוסי" ו"תור הזהב" מתפרסמים מהר כסרטים שערורתיים מאוד, והופכים את סלבדור למפורסם עוד יותר.

דמותו של סלבדור דאלי
דמותו של סלבדור דאלי

עמיתיו הסוריאליסטים רואים איך הוא ממסחר את כל עניין הסוריאליזם, והם מנדים אותו מקירבם.

הוא מפתה עם את אשתו של המשורר הצרפתי פול אלואר – גאלה, והם בורחים יחד לארה"ב.

בגיל 78 גאלה נפטרת, וסלבדור למעשה מתנתק מחייו הידועים עד מותו בגיל 85

 
Be the first to comment

Leave a Reply