אוקטובר 19, 2019
חם באתר

עקרונות שימוש בטוח במחשב לילדים
שימוש במחשב עבור ילדים

ילדים רבים מבלים זמן רב מול המחשב. גם אם הם גולשים באתרים חינוכיים, לנו כהורים יש תפקיד בנקיטת גישה מאוזנת כלפי השימוש המחשב  וזמן הבילוי מולו. 

עקרונות השימוש שזהיר במחשב חשוב ביותר עבור ילדים

הגבלת זמן המחשב לילדים

מומחים רבים ממליצים להגביל את זמן המסך היומי של הילדים. על ילדים צעירים לצפות במסך לא יותר משעה ביום, כולל מחשבים, טלפונים סלולריים, טאבלטים ומשחקים אלקטרוניים. כל אינטראקציה של הילד עמכם, בחיים האמיתיים מפתחת את מערכות היחסים שלו ואת מיומנויות השפה. כמו כן, ההתפתחות החברתית אצל ילדים חשובה ביותר ללמידה.

זמן רב מול מסכים אצל ילדים מגביר את הסיכון להשמנה. מומלץ לאזן את הזמן שבו מבלים הילדים במשחקי מחשב ובצפייה בטלוויזיה באמצעות פעילויות המועילות להתפתחותם: משחקי קופסא, יצירה, פעילות גופנית ושיחה.

השימוש במחשב והשפעתו על המוח

שימוש במחשב משפיע על המוח מבחינה פיזית. הדבר עשוי להוות בעיה מהותית בעיקר בקרב ילדים, שמוחם עדין בשלבי התפתחות. לצורך הדוגמה, שימוש תכוף במכשירים דיגיטליים עשוי לייצר בעיות קשב וריכוז בקרב ילדים אשר מתקשים לקבוע סדרי עדיפויות.

הפקת המיטב מזמן המחשב

ילדים רבים אוהבים לשחק במחשב וכן במשחקי וידיאו, משחקים ברשת ועוד. מומלץ לבחור את הפעילויות ואת המשחקים המתאימים לגילם. ייתכן שהילדים ירצו להשתמש בתוכנות ציור, מצגות, או ליצור תוכון חדש ברשתות חברתיות. הילדים עשויים להנות מאתרים ידידותיים לילדים. אלו יאפשרו להם ליצור סרטונים, אנימציות, תמונות וכיו"ב.

בנוגע למשחקי מחשב, מומלץ לאתר משחקים שונים בהם יש צורך לחקור את הסביבה. אלו יאפשרו לילדכם לשחק עם ילדים אחרים ברשת, כולל איתכם ההורים. עודדו את ילדכם לשחק עם אנשים אחרים ולא רק בעצמם. מומלץ לחפש אתרים ליצירת תוכן דיגיטלי ופעילויות אחרות שילדכם יוכל לחלוק עם חבריו, לדוגמה: מיקמק.

גלישה באינטרנט

ילדים בגיל בית הספר משתמשים באינטרנט כמקור מידע, וגם להיכנס למשחקים ולאתרי בידור שונים. מובן כי לא ניתן לסמוך על כל המידע באינטרנט, ועל ילדיכם לדעת זאת.. עודדו את ילדיכם להסתכל בעין ביקורתית על התוכן שהם מוצאים באינטרנט,

במידה והילדים משתמשים במידע מהאינטרנט לצורך הכנת שיעורי בית, וודאו שהם כותבים את הדברים במילים שלהם, ולא מעתיקים ומדביקים. מומלץ לעודד אותם גם לחפש את המידע במגוון רחב של אתרים.

עקרונות לשימוש בטוח במחשב

  • יש להשגיח על מה שילדיכם עושים או צופים בו.
  • בקשו מהם לספר לכם אם נתקלו באתר כלשהו שהפחיד או הטריד אותם
  • למדו אותם כללי זהירות פשוטים: לא למסור פרטים אישיים, לא להיפגש עם זרים, לא לגלות ססמאות.
  • תוכלו להיעזר בסיווג סרטי הקולנוע שהוציא משרד התרבות והספורט, על מנת להחליט במה יוכלו הילדים לצפות. סרטים אשר סווגו "למבוגרים מעיל 18" אינם מתאימים לילדים כלל.
  • דאגו שיש לילדיכם גישה לפעילויות מבדרות אחרות – ספרים, פעילות גופנית וכדומה. כך יוכלו לבחור מבין פעילויות שונות ולא רק לשחק במחשב.
  • השתדלו להימנע ממשחקי מחשב שמציגים אלימות כדרך להשיג דבר מה.  הילדים עלולים לרצות לחקות את הדמויות האלימות  בנוסף לכך, משחקים מהסוג הזה עלולים להקהות את הרגישות שלהם לאלימות אמיתית.
  • במעבר מהמחשב למסכים אחרים, ודאו שמתבצעת הפסקה של כ 20 דקות לפחות, ומהו זמן המסך הכולל. מחקרים רבים גילו קשר הדוק בין שימוש יתר במחשב לבין סיכון גבוה להשמנה ובעיות נוספות כגון פגיעות בפרקי הידיים, כאבי גב  ועיניים מאומצות.

 
Be the first to comment

Leave a Reply