יוני 5, 2020
חם באתר

פיטר הורקוס – הרנטגן
מדיום

להצליח לגנוב את "אבן ההכתרה המלכותית" מכנסיית ווסטמינסט המאובטחת זה דבר בלתי אפשרי… כמעט…אבל זה בדיוק מה שקרה בדצמבר 1950. כל המשטרה הועמדה על רגליה, הסקוטלנד יארד קיבלו הוראה למצוא את האבן – ויהי מה. כל כבודה של המלוכה הבריטית היתה על כף המאזניים. בכל העלום היתה הממלכה ללעג ובעיקר המשטרה של לונדון.

לאחר מספר שבועות של חיפושים, שלא נמצא אפילו קצה חוט, וכל מערכת הביטחון היתה על סף פיצוץ, הציע אחד הקצינים לנסות להיעזר בשירותיו של פיטר הורקוס ההולנדי. פיטר הורקוס נודע בכינוי "הרנטגן", בשל יכולתיו ה"על טבעיות" לראות דברים שבני אדם רגילים לא רואים. אנשי התייחסו בזילזול לרעיון, אבל כשעבר הזמן, ולא התקדם דבר בחקירה, הגיעו למסקנה, שמה שלא יעיל – בטח לא יזיק.

פיטר הובא, ברגשות מעורבים, לכנסייה המפורסמת. בכנסייה נשארו: שעון יד ומכשיר פירצה, שנשארו בשוגג ע"י הפורצים. פיטר בדק את החפצים, התרכז כמה דקות, וביקש מפה של לונדון.

הוא הצביע על הפה, וסינן על אצבעו את מסלול ההגעה והמנוסה של הפורצים. למרות, שמעולם לא ביקר בלונדון, הוא ידע לתאר כל בניין ומוסד חשוב, שנמצאים על מסלול מנוסתם. אחרי שסיים לתאר את נתיב הבריחה, הוא תיאר את הפורצים: שלשה גברים ואישה.

לאחר מאמצים רבים, ושיתוף פעולה בין כוחות הביטחון, המשטרה והסקוטלנד יארד, נימצאו שלשה גברים ואישה, שענו על התיאור, ואחרי שעות חקירה, הודעה במעשה.

פיטר הורקוס
פיטר הורקוס

פיטר הורקוס "הרנטגן" התפרסם בעיקר בזמן מלחמת העולם השניה, כשהצטרף ללוחמים ההולנדים נגד הגרמנים. הוא ידע לזהות מרגלים, שהושתלו בין הלוחמים, בעיקר בקרב המחתרת ההולנדית. הוא סיים להם לפתור תעלומות בשדה הקרב, ולהזהיר אותם ממארבים ומפעולות מתוכננות של האויב. לחברי המחתרת הרבה סיפורים אודות מעלליו וכישרונו המיוחד של האדם יוצא הדופן הזה. היום אחד, הם מספרים, התייצב בפלוגה חבר חדש, שנראה בחור טוב, ועשה רושם טוב. הבחור הגיע אליהם אחרי ששירת עם פלוגה אחרת בצפון המדינה. פיטר לקח את תמונת האיש והעביר עליה את אצבעו. "האיש הזה הוא קצין נאצי", הוא קבע. אחר מספר שבוע של מעקב, נמצא האיש משדר אותות לצבא הגרמני. הוא אכן היה קצין בדרגת סרן במודיעין הנאצי.

העיר ניימיכן בהעיירות סביבה סבלו מהצתות אש רבות. מדי שבוע הועלו באש מספר מוקדים בעיר. השרפות גרמו להרס רב, ולנזקים שהוערכו במליונים. המשטרה היתה בלחץ, חברות הביטוח היו בכעסים, ולאף אחד לא היתה תשובה: מי מצית לנו את העיר? ערב אחד הגיע פיטר לפגישה עם חבר בעיר. החבר סיפר לפיטר על הצרה, שפוקדת את העיר, ואת חוסר האונים, שמגלים כוחות ההצלחה, כוחות הביטחון ותושבי הסביבה. עוד הם מדברים, ופיטר נעצר במקומו: "ברגע זה ממש מתבצעת הצתה בחוות מקומית קרובה." הוא גם ידע לנקוב בשם בעל החווה: יאנסון. הם מיהרו להגיע למשטרה, בדיוק בזמן כשהטלפון בתחנה צילצל מהחווה, ודווח על הצתה. מפקד התחנה, לא האמין לסיפור אודות בעל הכוחות העל טבעיים, ואפילו חשד, שיש לו קשר עם ההצתות, אבל אחרי שפיטר תאר לשוטר, מה יש לו בכיסים, השוטר השתכנע, ושיכנע את פיטר לעזור להם לפתור את התעלומה, ולתפוס את המצית. השוטרים הסיעו את פיטר וחברו לחווה של יאנסון, ונתנו לו להסתובב בה ולהתרכז עם עצמו. אחרי מספר דקות הוא אמר להם: "אנחנו מחפשים נער צעיר בגיל העשרה, תלמיד תיכון". השוטרים מהרו עם פיטר לבית הספר התיכון, ולהוראתו, קיבל לידיו את אלבומי תמונות התלמידים. הוא עבר תמונה תמונה עם אצבעו, עד שעצר על תמונת אחד הנערים: "זה המצית". האנשים סביבו פרצו בצחוק: "זה הבן של אחד מנכבדי העיר. מה לו ולהצתות האלו. בוא נעשה בדיקה חוזרת." אבל, את פיטר התעקש. "זה המצית. תעשו בדיקה בכיסוי, ותמצאו חומרי הצתה, והילד לא מעשן." הצעיר הובא לתחנת המשטרה, והכחיש את הדברים נמרצות. ואז פיטר ביקש ממנו להרים את שרוולי המכנסיים, שיראו את הכוויה והשריטה, שקיבל בעת הבריחה האחרונה. וכן הנער הודה בהצתות, שיצאו מכלל שיטה מבחינתו.

פיטר הורקוס, יהודי הולנדי, אף פעם לא ידע להסביר את היכולות יוצאות הדופן שלו. גם גדולי המומחים, שבדקו אותו, בתחום חקר הנפש לא ידעו להסביר את מקור יכולתיו אלו.

הוא נפטר בקליפורניה ביוני 1988

 
Be the first to comment

Leave a Reply