מאי 29, 2020
חם באתר

ריי צ'ארלס
נולד ב 23/9/1930 נפטר ב 10/6/2004.

RayCharles3
שירים מוכרים:
"What'd I Say, Pts. 1 & 2," "I Got a Woman," "You Don't Know Me," "Georgia on My Mind"
השפיע על: ואן מוריסון, אוטיס רדינג, סטיבי וונדר.
לריי צ'ארלס היה את הקול הכי ייחודי במוזיקה פופולרית. הוא היה עושה כל מיני אלתורים כאלה, איזה צחקוק, או "הא-היי!" כאילו משהו הכה בו בזמן ששר ופשוט היה חייב להגיב אליו. הוא ממש נהנה ממה שעשה. והשמחה שלו הייתה מדבקת.
אבל היה משהו אחר שלא שמתי לב אליו עד ששרנו יחד בשנות השמונים, בשיר שלנו "בייבי גרנד". כשהוא שר, הוא לא רק שר עם נשמה. הוא חולק את נשמתו. אתה שומע משהו עמוק בתוך הבן אדם. חשבתי שזה יוציא אותי "החנון הקטן מלויטאון, ניו יורק". אבל לא. זה עודד אותי. זה היה כמו אירוע אוונגליסטים. הוא היה הכומר ואני הייתי קהל המאמינים. זה הלהיב אותי לגמרי.
ריי התחיל עם השאיפה להיות נט "קינג" קול. כאשר נט החל לרדת לקול נמוך בשיר, כמו ב "מונה ליזה", הייתה שם נהמה כזו שהיה קצת סקסית. ריי הביא את זה לרמה אחרת לגמרי. הוא לקח את הנהמה והפך אותה לשירה. הוא לקח את הצעקה, הצהלה, הנהמה, האנחה והפך אותן למוזיקה.

Ray_Charles2
הוא היה גם פסנתרן. הפסנתר הוא כלי הקשה. אתה מכניס את גופך לתוך הנגינה. לריי היו הרבה תנועות גוף שלא הכרתי עד שראיתי אותו. לפני שראיתי אותו, שמעתי את התנועות האלה בזמן ששר. שמעתי את הכתף השמאלית שלו קצת עולה, הדרך בה הרים את עצמו מהשרפרף. ואז הבנתי שהקול ששמעתי גם כן ניגן על הפסנתר.
הפעם הראשונה ששמעתי את ריי הייתה ב "צלילים מודרניים בכפר ומוזיקה מערבית". היו לו להיטים לפני זה, כל האר אן בי, כמו "What'd I Say.". אבל פה מדובר בגבר שחור מבצע את המוזיקה הכי לבנה שיש בדרך הכי שחורה שיש, בזמנים בהם היה הטירוף עם תנועת זכויות האזרח. כשהוא שר "You Don't Know Me,", חשבתי שהוא לא סתם שר את המילים. הוא אומר "אתה לא מכיר אותי. תכיר אותי." הוא היה מאוד ערמומי עם שיר. הגרסה שלו ל "America the Beautiful" ב1972 היא הקלטה אייקונית. היה כל כך הרבה רגש בהופעה שלו. זאת הייתה הדרך שלו להגיד "זוהי מדינתי גם. אנו נתנו לכם את המוזיקה הפופולרית שלכם. זה היה שלנו לפי שהיה שלכם." אבל ריי סנתז את הבלוז לשפה שכולם יכלו להתחבר אליה. אתה יכול להקשיב לריי צ'ארלס ולהגיד: "זה גבר שהרגיש עמוק וחי את המוזיקה הזו." הוא מראה לך את האנושיות שלו. הספונטניות ברורה. בחור אחר יכול להגיד "זאת הייתה טעות, אנחנו לא יכולים להשאיר את זה." לא, ריי כן השאיר את זה. הטעות הביאה להערצתו.

 
Be the first to comment

Leave a Reply