יוני 5, 2020
חם באתר

רצח בהיפנוזה
רצח בהיפנוזה

ככל הידוע למדע, לא ניתן לגרום לאדם לפעול בניגוד לרצונו ואופיו בעזרת היפנוזה. במקרה אחד כנראה זה כן היה אפשרי.

ב 29 למרס 1951 ניכנס אדם בן 33 לבנק במדינת דנמרק, ובאיומי אקדח ביקש מהקופאי את הכסף. לא תועד מה היתה תגובת הקופאי, אבל האדם ירה כדור לראשו, והרגו. מנהל הבנק שניסה להשתלט על היורה – שילם על כך בחייו. היורה החזיר את האקדח לכיסו, הסתובב, ויצא מהבנק. הוא הספיק להתרחק, והשוטרים בחוץ עצרו אותו, והוא הובא למשפט. עד פה המקרה.

שמו של האדם היורה היה פלה הארדראפ. פלה היה אדם הגון ושקט, שמעולם לא הסתבך בפלילים.

במשפטו סיפר פלה, ששלשה חודשים לפני הרצח פגש במסיבה אדם בשם ביורן נילסן, שהציג עצמו כמהפנט. ביורן נראה לו, כאדם מעניין ונעים הליכות, והוא היה מעוניין לדעת יותר על מה שהוא עושה. הוא סיפר לו על נושא ההיפנוט, וסיקרן אותו לדעת אם הוא יצליח להפנט אותו. לאחר, שהוא הבין, שלא ניתן באמצעות היפנוט לגרום לאדם לעשות מעשה בניגוד לאופי שלו, הוא הסכים, שביורן יהפנט אותו. וכך השניים היו נפגשים מספר פעמים בשבוע, ועורכים נסיונות בהיפנוזה. הוא סיפר, שהוא ידע, שביורן מנסה לגרום לו לבצע שוד בנק, ואף לירות במקרה של התנגדות, אבל, מכיוון שידע, שלא ניתן לגרום לאדם לפעול בניגוד לאופיו – הוא ייחס לזה חשיבות.

חבר המושבעים האמין לסיפור של פלה, שלמעשה לא היה ער למעשיו, הנשלטים ע"י ביורן נילסן, ונילסן הורשע על תכנון פשע והסתה לרצח.

המקרה והמשפט היו לסנסציה חדשותית בכל אמצע התקשורת. מקרה כזה של אדם שרצח שני בני אדם – ויצא זכאי מאשמה, ואדם אחר, שבכלל לא היה בזירת הרצח – נמצא אשם, והוכנס לכלא למאסר עולם.

אם לא ניתן לגרום לאדם לפעול בניגוד לאופיו, כיצד הצליח ביורן נילסן, לגרום לפלה, לעשות מעשה כל כך קיצוני, כמו רצח, שמנוגד באופן קיצוני לאופיו? על השאלה הזו ענה דר' ריטר: ניתן לגרום לאדם לפעול בניגוד לאופיו, ע"י זה שמציגים בפניו את המעשה, כדרך להשיג מטרה נעלה בעיניו. ביורן נילסן ידע, שלפלה יש חולשה לקומוניזם. הוא הצליח לשכנע אותו בהיפנוזה, ששוד בנק כולל ירי על חפים מפשע, זה חלק מהמלחמה בקומוניזם. שטיפת המוח פעלה היטב.

לבסוף, נשבר נילסן, והודה, שלמעשה השתמש בפלה על מנת לבצע את תוכניתו לשוד בנק. פלה הארדראפ נשלח ע"י בית המשפט למוסד פסיכיטרי, וביורן, כאמור נשלח לבית הסוהר.
Be the first to comment

Leave a Reply