יוני 5, 2020
חם באתר

תומס אדיסון – האיש שהאיר
תומס אדיסון

מסופר על הממציא אדיסון, שכשהיה ילד, המורה שלחה אותו הביתה עם מכתב להורים. אימו קראה את המכתב, וירדו לה דמעות. תומס הקטן שאל מה כתוב במכתב? והיא אמרה: הילד שלך גאון, ובית הספר שלנו קטן עליו. תצטרכי ללמד אותו בבית. אחרי שנים, כשכבר התפרסם, והיה לממציא המאה, הוא מצא את המכתב הישן. במכתב היה כתוב: הילד שלך טיפש. ממחר לא נכניס אותו לבית הספר. מסר לכל ההורים.

אדיסון הילד
אדיסון הילד

תומס אדיסון היה ילד של אילתורים. מאז ומעולם, הוא היה ממציא פיתרון לסוגיות, שאף אחד לא חשב עליהם. הוא נולד בפברואר 1847 באוהיו למשפחה אמריקאית טיפוסית. בילדותו נפטרו שני אחיו מחולי.  הוא סבל ממחלת השנית, שהפכה אותו לכמעט חירש.

זיקתו לחידושים ואמצעות, הביאו אותו כבר בגיל 9 להסתקרן באנשים כמו ניוטון. ניוטון לא ממש הרשים אותו.

עוד בהיותו ילד הוא הקים מעבדה משלו לעריכת ניסוי שונים. בגיל 12 הוא מתחיל למכור עיתונים וממתקים ברכבת, והוא גם מעסיק ילדים אחרים מתחתיו. הוא בונה מעבדה באחד הקרונות, עד שמנהלי הרכבת תופסים אותו, וסוגרים לו את המעבדה. בגיל 13 הוא התחיל להתעניין בטלגרפים. בתחילה הוא עבד כמפעיל טלגרף, ובהמשך אף שיכלל טלגרף אלקטרוני. בגיל 15 כבר הדפיס ומכר עיתון מקומי בשם "The Weekly Herald". זה היה העיתון הראשון בהיסטוריה, שהודפס על סרט נע. בגיל 22 רשם את הפטנט הראשון שלו: מכונת הצבעה חשמלית. שלא זכתה להצלחה גדולה בקרב הפוליטיקאים.

אדיסון המשיך בפיתוחים שלו, וב 1877 ביותר בן 30 זכה בפרסום עולמי ראשון בגין המצאת ה"פונוגרף" – המכשיר הראשון להקלטה ולהשמעת קול. להמצאת הפונוגף היתה חשיבות טכנולוגית רבה. שכן, לראשונה היתה יכולת לשמר ולשחזר קול. בעקבות הפונוגרף, נוצרה היכולת לייצר את הפטיפון הראשון. שיר הילדים "למרי היה טלה קטן" היה השיר הראשון שהוקלט.

אדיסון והפונוגרף
אדיסון והפונוגרף

הוא הקים מעבדת מחקר בשם מנלו פארק בעיר אדיסון – שנקראה על שמו, במדינת ניו ג'רזי.  המעבדה הוקמה על מנת ליצור חידושים, ולשפר מכשירים באופן כללי.

האמצאה החשובה והמפורסמת ביותר שלו הינה הנורה החשמלית. הנורה הראשונה היתה חוט פחם בתוך שפופרת ריקה מהאויר.הסוד הגדול היה, שמכוון שלא היה חמצן בתוך השפופרת, החוט לא נשרף. אדיסון, לעומת מה שידוע, לא המציא את הנורה החשמלית הראשונה. ממציאים בשם הנרי וודוורד, מתיו אוונס וג'סף סוון – היו בין הראשונים לפתח את המנורה החשמלית הראשונה. אבל, לעומתם, אדיסון וצוותו עמלו במשך 4 שנים ויותר מ 2000 נסיונות הצליחו ליצור את המנורה החשמלית שלא נשרפת מהר. עד היום קיימות שתים מהנורות הראשונות שיצר, והן עדיין במצב תקין ועובדות.

המצאת הנורה החשמלית היתה רק ראשית למאבק קשה. פעולת הנורה נשענה על זרם החשמל, שעדיין לא היה מפותח אז במקומות, שרצו לרכוש את הנורות. אדיסון התעקש על זרם ישר, שייווצר ע"י גנרטורים, ואילו הזרם החילופין היה זמין ומתאים יותר. ממציא הזרם, ניקולה טסלה ואיש העסקים ג'ורג' וסטינהאוז היו בצד שלחם בעד הזרם החילופין. לבסוף הוכרע ע"י השילטון, להשתמש בזרם החילופין כזרם החשמל העיקרי. מאבק זה ידוע בשם "מלחמת הזרמים".

בין האמצאות שאדיסון שיכלל, ניתן למצוא את הטלפון, מצלמת הקולנוע, מחולל דינמו, הנורה החשמלית.

למרות שאדיסון נודע כממציא גדול, לא פחות הוא היה איש עסקים ואיש שיווק גדול.
Be the first to comment

Leave a Reply