מאי 29, 2020
חם באתר

תעלומת הספינות הנעלמות
ספינה קובנהאפן

נמל העיר ויקסבורג מעולם לא היה רוחש כמו בבוקר ה 8 ליוני 1872. כוחות הביטחון, עותנאים, צלמים, סקרנים ועוד הציפו את המקום. סיפור התעלומה הופץ לכל עבר.

מאות אנשים הגיעו לנמל באותו היום. יום רגיל בנמל כך הוא הוגדר. האנייה "איירון מאונטיין" הפעילה את הקיטור ובעשן שחור שיצא מארובותיה היא פנתה לדרכה על הנהר. רוב האנשים התפזרו לדרכם, חלקם נשאר לעקוב אחריה עד שהיא נעלמה בעיקול הנהר. יום שגרתי של עיר נמל משגשגת. האוניה היתה בדרכה ללואיסוויל, סינסינאטי ופיטרסבורג. אלא ש"איירון מאונטיין" לא הגיעה לשום יעד.

הראשון שהעלה, שיש כנראה בעיה עם האוניה היה קברניט אונית סוחר אחרת בשם "אירוקיז צ'יף" שהגיעה לנמל, זמן קצר אחרי שאיירון מאונטיין עזבה. הוא שאל מה קרה עם האונייה, ואם היא לא היתה בנל או עזבה ביום אחר? האנשים אמרו לו בפליאה, שהאוניה עזבה, עם מטען כותנה עליה, ממש לפני שהוא נכנס לנמל, והוא היה אמור לחלוף עם פניה. חלקם היו בטוחים, שהוא היה קצת שתוי בהגיעו לנמל, ולא שם לב לאוניה שחלפה על פניו. אבל, גם שיכור גמור לא היה מפספס אוניה כל כך גדולה. "אבל, האוניה עזבה ממש לפני שאתה נכנסת," אמרו האנשים בדאגה, "איך לא ראית אותה..?".

תוך שהם מדברים, נכנסו עוד ספינות וסירות דייג, וכולם נשאלו אם הם הבחינו באוניה המתרחקת מהנמל, והוא ציינו ששום אונייה בגודל הזה לא נראתה יוצאת מכיוון הנמל.

קברניט "אירוקיז צ'יף" וסירות נוספות עלו על כלי השייט שלהם במהירות, ויצאו בעקבות האוניה האובדת. כולם הסכימו, שאם האוניה היתה טובעת, היו מוצאים סימנים של המטען, כמו הכותנה, צף על פני המים, גלגלי ההצלה, אנשים, גופות, משהו היה צף. אבל, שום סימן וזכר לא נראה באופק. 55 אנשים היו על סיפון האוניה, ואף אחד חי או מת לא נמצא.

טובי החוקרים והצוללנים הגיעו לוויקסבורג, וסרקו כל מטר בטווח השייט המשוער. דבר לא נמצא. לאן אונית הסוחר הגדולה, אנשי הצוות, והמטען הרב נעלמו? התעלומה לא נפתרה מעולם.

נמל ויקסבורג 1870
נמל ויקסבורג 1870

סיפור דומה התרחש כ 56 שנים אחרי. בדצמבר 1928 ספינת אימונית דנית "קובנהאפן", ששהתה בנמל מונטבידיאו , אורוגוואי, יצאה מהנמל חזרה לדנמרק, כשקבוצת חניכי ים וצוות ההדרכה עליה. תושבי המקום, שהתחברו לנערים הצעירים, ליוו אותם בדרכם האחרונה הביתה עד לספינה. בשעה שתיים בצהריים הורם העוגן, והספינה יצאה לדרכה. רב חובל הנמל עקב אחרי הספינה המתרחקת, הוא אף השתמש במשקפת, כשהתחילה להתרחק. הוא ראה סירות וספינות שונות חולפות על פניה, ומנופפים לשלום, הים היה רגוע, ואז – הספינה נעלמה. בתחילה, רב החובל חשב שהוא הוזה או חולם או לא רואה טוב. אבל, מהר מאוד הוא התפקח, והבין שהכל בסדר עם הראיה שלו, והוא לא חולם, הספינה באמת נעלמה.

כלי שייט מהירים  שיצאו בעקבותיה הגיעו עד מקום העלמותה, חיפשו שעות, תשאלו כלי שייט שונים, שעברו במקום, אם ראו את הספינה הדנית – אף אחד לא ראה.

הספינה "קובנהאפן" וכל צוות הספניה, והחניכים שהיו עליה נעלמו כאילו בלעה אותם האדמה, ולא נמצא פתרון לתעלומה עד היום.
Be the first to comment

Leave a Reply